لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۹

روسيه و چين بزودی قرارداد گازی امضا می کنند


دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه، (وسط) رياست نشست گازی روسیه و چين را بر عهده دارد
دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه، (وسط) رياست نشست گازی روسیه و چين را بر عهده دارد
شرکت دولتی گازپروم روسيه می گويد چيزی به نهايی شدن يک قرار داد ۳۰ ساله عرضه گاز به پکن نمانده است، که انتظار می رود در راس برنامه های سفر روز سه شنبه ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه به چین قرار بگیرد.

بيش از يک دهه است که روسیه با چین در مورد عرضه ۳۸ ميليارد مترمکعب گاز در سال درحال مذاکره است. درگذشته اين مذاکرات بارها به دليل عدم توافق بر سر قيمت گاز صادراتی به تعويق افتاده بود.

با افزایش تنش ها با غرب بر سر نقش روسیه در بحران اوکراین، مسکو مشتاق پيدا کردن مشتريانی برای برخی از محصولات نفت و گاز خود در آسيا، به عنوان بخشی از تلاش هابرای توسعه بازارهای آسيايی روسیه است.

هفته گذشته، شرکت ملی نفت چین، اعلام کرد با گازپروم در مورد امضای قراردادی در جريان سفر آقای پوتين به توافق رسيده است، اما طرفين هنوز بر سر تفاوت قيمت به توافق نرسيده اند.

مدير عامل گازپروم، الکسی میلر، در مصاحبه ای با تلويزيون دولتی روسيا ۲۴ تایید کرد که مذاکرات در مرحله نهایی بوده و تنها بر تعيين قیمت پایه متمرکز شده است.

ميلر به مجری برنامه خبری «وستی» گفت، «قابل توجه اين است که در مورد فرمول قيمت با طرف چينی به توافق رسيده ايم و تنها سوالی که باقی مانده شروع قيمت پايه است.»

او همچنین اضافه کرد، «تنها يک رقم ديگر را هم بايد بگذاريم و قرارداد ۳۰ ساله برای تامين ۳۸ ميليارد متر مکعب گاز در سال از شرق سيبری به چين به امضا خواهد رسيد.»

حدود ۸۰ درصد از درآمد گازپروم از فروش گاز به اروپا حاصل می شود و تحلیلگران می گویند که عدم دستيابی به چنین قراردادی با چین - بزرگترين مصرف کننده انرژی در جهان - وابستگی شديد روسيه به مصرف کنندگان غربی را نگه می دارد و مسکو را در موضعی ضعيف قرار می دهد؛ موضوعی که پکن می تواند از آن به عنوان اهرمی برای چانه زنی بیشتر بر سر قیمت گاز استفاده کند.

میلر تاکید کرد که قرارداد در شرايطی به امضا خواهد رسيد که به نفع هر دو طرف باشد، و اضافه کرد طرفين همچنین موافقت کرده اند که پس از امضای اين قرارداد، مذاکرات ديگری را در مورد احداث مسیر دومی برای عرضه گاز روسیه به چین شروع کنند.
XS
SM
MD
LG