لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۸

سفر زنگنه به روسیه برای گفتگو در زمینه انرژی


بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران
بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران
درحالی که ایران گفتگوهای فشرده ای را با غرب به هدف لغو تحریم های اقتصادی آغاز کرده و همزمان کشورهای غربی روسیه را به دلیل رویکرد آن کشور در قبال بحران اوکراین، به اعمال تحریم های سنگین تهدید می کنند، وزیر نفت ایران برای شرکت در یک کنفرانس بین المللی انرژی وارد روسیه شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا شرکت کنندگان در نشست دو روزه بین المللی انرژی در مسکو، به بررسی تغییر توازن در مصرف انرژی خواهند پرداخت و در باره دخالت دادن مسائل سیاسی در بازار جهانی انرژی و تغییر مسیرهای انرژی به گفتگو خواهند پرداخت.

بیژن نامدار زنگنه که روز پنجشنبه برای شرکت در این نسشت وارد مسکو شد به خبرگزاری ایرنا گفت امنیت تقاضا از نیازهای مبرم بازار انرژی است و نباید بازار تحت تاثیر سیاست قرار گرفته و از تعادل خارج شود.

از سوی دیگر خبرگزاری مهر، از آغاز دور جدید گفتگوهای ایران و روسیه درباره قرارداد ۲۰ میلیارد دلاری نفت در برابر کالا خبر داد و نوشت انتظار می رود ولادیمیر پوتین و حسن روحانی روسای جمهور دو کشور نیز، در حاشیه کنفرانس هفته آینده سیکا در شانگهای چین، در این باره گفتگو کنند.

اخبار مربوط به معامله نفتی بزرگ ایران و روسیه به ماه‌ های نخست فعالیت دولت حسن روحانی باز می گردد که با شعار تنش زدایی با جهان، از جمله با کشورهای غربی، و رفع تحریم ها و بهبود اوضاع اقتصادی پیروز انتخاب ریاست جمهوری ۱۳۹۲ شد.

در صورت نهایی شدن این توافق، ایران ظرف دو سال حدود ۲۰ میلیارد دلار نفت به روسیه صادر می‌کند و در مقابل کالا و خدمات از روسیه وارد می کند.

جک لو وزیر خزانه داری آمریکا اواخر فروردین ماه به همتای روسی خود هشدار داد که هرگونه معامله نفت در برابر کالا بین ایران و روسیه می تواند منجر به وضع تحریم های بیشتر آمریکا علیه آن کشور شود.

سفر زنگنه به مسکو و گفتگو با مقام های روسی در زمینه انرژی در حالی صورت می گیرد که سخنان اخیر او نشان از عدم اطمینان به پایبندی شرکت های روسی برای اجرای به موقع قراردادهایشان با ایران است.

خبرگزاری مهر روز دوشنبه در گزارش دیگری به نارضایتی مسئولان نفتی ایران از بدقولی روس ها اشاره کرد و نوشت مدیران وزارت نفت در واکنش به پیشنهاد گازپروم برای توسعه دو میدان نفتی در ایران، از ارائه اطلاعات به روس ها خودداری کرده اند و از آنها خواسته اند تا پیشنهادی رسمی ارائه بدهد.

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در بهمن سال گذشته در این خصوص گفته بود عده‌ای نسبت به این مسئله اعتراض کردند، ولی باید به آنها بگوییم اگر به ایران وارد نشوید، افراد دیگری در این بازار حاضر می‌شوند و جایی برای شما نمی ‌ماند.
XS
SM
MD
LG