لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۳

ایران از گفتگو با اروپا برای صادرات گاز خبر داد


مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران از آغاز مذاکرات ایران با چهار کشور عضو اتحادیه اروپا برای صادرات گاز ایران به این قاره خبر داد.

به گفته عزیزالله رمضانی کشورهای اروپایی به دنبال متنوع‌سازی منابع تامین گاز خود هستند و ایران یکی از گزینه های آنهاست، که سیاست صادرات گاز به اروپا هم اکنون در دستور کار ایران نیز هست.

درپی آغاز بحران در اوکراین و بالا گرفتن تنش ها بین غرب و روسیه، که از تامین کنندگان عمده انرژی اروپاست، کشورهای اروپایی بار دیگر به فکر منابع جایگزین برای تامین انرژی مورد نیاز خود افتاده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این عضو هیات مدیره شرکت ملی گاز ایران درباره مسیر صدور گاز ایران به اروپا گفت: هم اکنون ۱۰ مسیر مختلف شامل ترکیه، برخی از کشورهای همجوار و حوزه دریای مدیترانه برای صادرات گاز به کشورهای اروپایی، برای مطالعه روی میز قرار دارد.

وی البته بر این نکته تاکید کرد که برای بوجود آمدن امکان صادرات گاز به اروپا، ایران به حدود ۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری در سال، برای توسعه صنعت گاز نیاز دارد.

صادرات گاز به عراق

به گفته مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران، خطوط لوله و تاسیسات برای صادرات گاز به عراق در دست ساخت است و پیش بینی می شود امسال حدود ۷ میلیون مترمکعب گاز به عراق صادر شود.

حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران نیز با اشاره به این که ایران سال گذشته ۹ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی صادر کرده است، گفت: همچنین میزان واردات گاز به ایران در سال گذشته حدود ۶ میلیارد متر مکعب بوده است.

صنعت گاز ایران برای رفع نیازهای داخلی و تامین گاز مورد نیاز برای صادرات، نیازمند سرمایه گذاری خارجی است؛ امری که طی سال های اخیر به دلیل تحریم های بین المللی بر سر برنامه هسته ای ایران، با دشواری های بسیاری روبرو شده است.
XS
SM
MD
LG