لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۰

با هدف مقابله با «برتری آمریکا»؛ چین و روسیه رزمایش مشترک دریایی برگزار کردند


رزمایش دریایی مشترک چین و روسیه
رزمایش دریایی مشترک چین و روسیه

وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه خبر داد که روسیه و چین با هدف گسترش همکاری‌های نظامی و مقابله با «برتری آمریکا»، رزمایش دریایی مشترکی را در دریای ژاپن به پایان رساندند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در این رزمایش دریایی، چین پنج کشتی جنگی به دریای ژاپن فرستاد و هر دو کشور از هواپیماهای نیروی دریایی در طول رزمایش استفاده کردند.

این عملیات همچنین شامل ۲۰ مشق رزمی، از جمله شلیک توپخانه مشترک به اهداف مختلف بود.

بر اساس این گزارش، وزارت دفاع روسیه پیش‌تر اعلام کرده بود که هدف اصلی این رزمایش‌ها که از روز پنجشنبه آغاز شد، «تقویت همکاری‌های دریایی» بین دو کشور و «حفظ ثبات و صلح در منطقه آسیا و اقیانوسیه» است.

در ماه‌های اخیر، چین و روسیه رزمایش‌های نظامی متعددی را ترتیب داده‌ و رهبران دو کشور تعهد خود را به برگزاری گشت‌های مشترک برای افزایش اعتماد متقابل ابراز کرده‌اند.

همزمان این اقدامات نگرانی‌هایی را در محافل نظامی برانگیخته، زیرا نشان‌دهنده نزدیکی فزاینده بین دو کشور در حوزه نظامی است و پیامدهای بالقوه‌ای را برای ثبات منطقه خاور دور و اقیانوسیه ایجاد می‌کند.

پیش‌تر یک مقام ارشد پنتاگون که نامش فاش نشده است در مصاحبه‌ای با وبسایت رسمی وزارت دفاع ایالات متحده گفت: «ایالات متحده شریک منتخب کشورهای منطقه است، اما چین و روسیه در تلاش هستند تا نفوذ خود را گسترش داده و موقعیت استراتژیک را به نفع خود تغییر دهند.»

XS
SM
MD
LG