لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۷

در حاشیه دیدار رهبران کره‌ جنوبی و ژاپن، کره شمالی یک موشک بالستیک پرتاب کرد 


پرتاب یک موشک بالستیک توسط کره شمالی
پرتاب یک موشک بالستیک توسط کره شمالی

در حالی که قرار است رهبران کره جنوبی و ژاپن در حاشیه نشست سران ناتو در لیتوانی برای گفتگو درباره تهدیدات فزاینده از جمله تهدیدات هسته‌ای کره شمالی دیدار کنند، این کشور، روز چهارشنبه ۲۱ تیرماه، یک موشک دوربرد از سواحل شرقی خود شلیک کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت دفاع ژاپن اعلام کرد: کره شمالی چیزی شبیه یک موشک بالستیک را پرتاب کرد.

ارتش کره جنوبی نیز گفت: کره شمالی یک موشک بالستیک از نوعی نامشخص را به سمت آب‌های شرقی خود شلیک کرده است.

همزمان با پرتاب موشک توسط کره شمالی، مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا با همتایان خود از کره‌ جنوبی و ژاپن روز سه‌شنبه، ۲۰تیرماه، در یک نشست سه جانبه نادر در کمپ اسمیت هاوایی دیدار کرد.

سرهنگ دیو باتلر، سخنگوی رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده به رویترز گفت: پرتاب [موشک] کره شمالی در پایان این نشست که پیش از این برنامه‌ریزی شده بود، صورت گرفت.

او گفت: «موشک بالستیک کره شمالی به سمت دریای ژاپن پرتاب شده است.»

در همین راستا چین اعلام کرد، قاطعانه با آنچه «حرکت ناتو به سمت شرق در منطقه آسیا و اقیانوسیه» توصیف شده، مخالف است.

سفارت چین در اتحادیه اروپا نیز اظهار داشت، هرگونه اقدامی که حقوق پکن را تهدید کند «با پاسخ قاطع» مواجه خواهد شد. چین در این بیانیه ناتو را متهم کرده است که «حقایق اساسی» را نادیده می‌گیرد و «موضع و سیاست‌های پکن» را تحریف می‌کند.

پکن به اتهام ناتو مبنی بر اینکه چین منافع و امنیت این ائتلاف را به چالش می‌کشد، واکنش نشان داد و با هرگونه تلاش ناتو برای گسترش حضور خود در منطقه آسیا و اقیانوسیه مخالفت کرد.

ناتو در بیانیه‌ای قاطع که روز‌ سه‌شنبه، در اواسط نشست دو روزه در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی منتشر شد، اعلام کرد: جمهوری خلق چین با «جاه طلبی‌ها و سیاست‌های زورگویانه» خود، منافع، امنیت و ارزش‌های آن را به چالش کشیده است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در این اجلاس به خبرنگاران گفت که اگرچه چین «دشمن ناتو» نیست، اما با «رفتار زور‌گویانه» خود، نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین را به طور فزاینده‌ای به چالش می‌کشد.

او گفت: «چین به طور فزاینده‌ای نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین را به چالش می‌کشد، از محکوم کردن جنگ روسیه علیه اوکراین خودداری می‌کند، تهدیدهایی علیه تایوان مطرح می‌کند و توسعه نظامی قابل توجهی را اجرا می‌کند.»

رهبران ناتو در بیانیه خود گفتند که جمهوری خلق چین از طیف گسترده‌ای از ابزارهای سیاسی، اقتصادی و نظامی برای افزایش حضور جهانی و قدرت پروژه خود استفاده می‌کند، در حالی که در مورد استراتژی، اهداف و ساختار نظامی خود مبهم است.

این پرتاب موشک بالستیک به دنبال شکایات شدید کره شمالی در روزهای اخیر بود. این کشور اخیرا هواپیماهای جاسوسی آمریکا را به نقض حریم هوایی بر فراز مناطق اقتصادی خود متهم کرده و بازدید اخیر یک زیردریایی موشک کروز با موتور هسته‌ای آمریکا از کره جنوبی را محکوم کرده بود.

XS
SM
MD
LG