لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۸

  یک مقام ارشد پنتاگون: چین، روسیه و ایران  همچنان در کانون توجه سنتکام هستند


یک مقام ارشد دفاعی ایالات متحده گفت کشورهای منطقه عملیاتی فرماندهی مرکزی ایالات متحده موسوم به سنتکام همچنان برای استراتژی دفاع ملی مهم هستند و در دنیای رقابت استراتژیک نقش دارند.

او افزود که چین، روسیه، ایران و گروه‌های افراطی همچنان در کانون توجه فرماندهی سنتکام هستند.

این مقام ارشد پنتاگون که نامش فاش نشده است در مصاحبه‌ای با وبسایت رسمی وزارت دفاع ایالات متحده گفت: «ایالات متحده شریک منتخب کشورهای منطقه است، اما چین و روسیه در تلاش هستند تا نفوذ خود را گسترش داده و موقعیت استراتژیک را به نفع خود تغییر دهند.»

به گفته این مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا حضور ایالات متحده در منطقه تحت فرماندهی سنتکام به متحدین آمریکا قوت قلب می‌دهد، این درحالی است که چین منافع اقتصادی فراوانی در خلیج فارس دارد که تامین ۵۰ درصد از نفت خام و ۳۰ درصد از گاز مورد نیاز این کشور از جمله آنهاست.

این مقام ارشد دفاعی اشاره می‌کند که روس‌ها به شیوه‌ای غیرحرفه‌ای و خطرناک عمل می‌کنند - به ویژه در هوا. از جمله تلاش روسیه برای درگیری با هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در نبرد علیه داعش نگران کننده است. این مقام گفت: «ما نسبتاً صریح صحبت کردیم و ویدیوهای زیادی درباره فعالیت روسیه در سوریه منتشر کردیم. آنها به انجام فعالیت‌هایی ادامه می دهند که برای ما بسیار نگران کننده است. »

او همچنین با اشاره به فعالیت‌های ایران در منطقه، ایران و گروه‌های افراطی را نیز تهدیدی در منطقه دانست و افزود: «من می‌گویم اگر چیزی وجود داشته باشد که اجرای استراتژی دفاع ملی و تمرکز ما بر چالشهای پیش رو نظیر چین را از مسیر خود خارج کند، آن ایران و تروریسم خواهد بود».

او با اشاره به حمله سپاه به برخی نفتکش‌ها در آبهای خلیج فارس گفت: «در جبهه دریایی، ایران تلاش‌هایی را برای توقف و توقیف نفتکش‌ها انجام داده است.»

این مقام گفت: «ما در همکاری نزدیک بین اعضای نیروی دریایی و هوایی هستیم تا اطمینان حاصل کنیم که پوشش هوایی و دریایی کافی در منطقه وجود دارد تا ایران را از تعقیب نفتکش‌ها بازدارد».

در حال حاضر هواپیماهای A-10 بر فراز تنگه هرمز و بر فراز منطقه وسیع‌تر خلیج فارس در حال پرواز هستند. ما این آخر هفته نیز پرواز F-16 را آغاز کرده ایم تا این حضور را قوی تر کنیم.»

XS
SM
MD
LG