لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۷

توافق با آفریقای جنوبی؛ پوتین در نشست سران گروه بریکس شرکت نمی‌کند


ولادیمیر پوتین - آرشیو
ولادیمیر پوتین - آرشیو

دفتر ریاست جمهوری آفریقای جنوبی روز چهارشنبه ۲۸ تیر، اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، در نشست سران گروه بریکس که متشکل از اقتصادهای نوظهور است، شرکت نمی‌کند.

این نشست قرار است در ماه اوت سال جاری میلادی در شهر ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دفتر ریاست جمهوری آفریقای جنوبی در بیانیه‌ای گفت: در توافق دو جانبه‌ای که با ولادیمیر پوتین شد، او در نشست بریکس شرکت نمی‌کند.

طبق این بیانیه، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در این نشست، در کنار رهبران برزیل، هند، چین و آفریقای جنوبی خواهد بود.

آفريقايی جنوبی پیش از این توافق، در یک دو راهی قرار گرفته بود چرا که به عنوان يكی از اعضای دادگاه بین‌المللی كيفری، در صورت حضور ولادیمیر پوتين باید او را دستگیر می‌کرد.

پوتین از سوی این دادگاه و به اتهام جنايات جنگی در اوکراین تحت تعقیب است.

پیشتر رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی از دادگاه بین‌المللی کیفری اجازه خواسته بود که پوتین را دستگیر نکند زیرا انجام این کار به منزله اعلان جنگ است.

کرملین روز چهارشنبه اعلام کرد روسیه به آفریقای جنوبی نگفته است که دستگیری ولادیمیر پوتین بر اساس حکم دادگاه بین‌المللی کیفری به معنای «جنگ» است.

دادگاه بین المللی کیفری در ماه مارس سال جاری میلادی، رئیس جمهوری روسیه را به جنایت جنگی از طریق اخراج اجباری کودکان از سرزمین‌های تحت اشغال روسیه در اوکراین متهم و حکم بازداشت او را صادر کرد. مسکو این اتهامات را رد می‌کند.

آفریقای جنوبی پیشتر در ژانویه سال جاری میلادی از ولادیمیر پوتین برای شرکت در این نشست دعوت کرده بود.

بر اساس گزارش‌ها، ونزوئلا، آرژانتین، ایران، الجزایر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی در فهرست کشورهایی هستند که به طور رسمی خواستار پیوستن به بریکس شده‌ یا در این مورد ابراز علاقه کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG