لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۷

مرحله دوم رزمایش تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی روسیه با بلاروس آغاز شد


رزمایش تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی روسیه با بلاروس در مکانی نامعلوم. ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - عکس از وزارت دفاع روسیه، منتشر شده توسط رویترز
رزمایش تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی روسیه با بلاروس در مکانی نامعلوم. ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - عکس از وزارت دفاع روسیه، منتشر شده توسط رویترز

روسیه روز سه‌شنبه ۲۲ خرداد، با اعلام آغاز مرحله دوم رزمایش هسته‌ای با بلاروس ادعا کرد ایالات متحده و متحدان اروپایی‌اش با دادن میلیاردها دلار تسلیحات به اوکراین که برخی از آنها علیه خاک روسیه استفاده می‌شود، «در حال سوق دادن دنیا به آستانه رویارویی هسته‌ای هستند.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در پنجم اسفند ۱۴۰۰ و اشغال مناطقی از این کشور، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری آن کشور، بارها تهدید کرده است که روسیه می تواند از سلاح‌های هسته‌ای برای دفاع از خود در موقعیت‌های وخیم استفاده کند.

در این ارتباط، روسیه ماه گذشته به صراحت رزمایش‌های هسته‌ای به دستور پوتین را با آنچه که آن را «اظهارات و تهدیدهای تحریک‌آمیز برخی مقامات غربی علیه فدراسیون روسیه» خواند، مرتبط دانست.

نیروهای روسی در مرحله اول این رزمایش، نحوه استقرار موشک‌های اسکندر و تسلیح موشک‌های مافوق صوت «کینژال» را مرور کردند.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که مرحله دوم رزمایش، شامل آموزش مشترک واحدهای روسیه و بلاروس «برای استفاده رزمی از سلاح‌های هسته‌ای غیراستراتژیک» است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، در پاسخ به پرسشی درباره این رزمایش گفت: «وضعیت در قاره اروپا کاملاً متشنج است و هر روز با تصمیمات و اقدامات جدید پایتخت‌های اروپایی متخاصم روسیه، و مهمتر از همه، توسط واشنگتن تحریک می‌شود. بنابراین چنین تمرین‌هایی و حفظ آمادگی رزمی ما بسیار مهم است.»

ولادیمیر پوتین پیشتر گفته بود روسیه برای تضمین پیروزی در اوکراین نیازی به استفاده از تسلیحات هسته‌ای ندارد. او در عین حال گفت که تغییر دکترین هسته‌ای روسیه را که شرایط استفاده از چنین سلاح‌هایی را مشخص می‌کند، رد نمی‌کند.

به نوشته رویترز، مقامات ارشد اطلاعاتی آمریکا می‌گویند که باید اظهارات مسکو در مورد سلاح‌های هسته‌ای را جدی بگیرند.

به گفته فدراسیون دانشمندان آمریکایی، روسیه و آمریکا بزرگترین قدرت‌های هسته‌ای جهان هستند که نزدیک به ۸۸ درصد از سلاح‌های هسته‌ای جهان را در اختیار دارند.

بر اساس این گزارش، «سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی» برای استفاده در میدان نبرد طراحی شده‌اند؛ بنابراین به طور کلی قدرت کمتری نسبت به سلاح‌های هسته‌ای استراتژیک دارند که می‌توانند شهرهایی را به طور کامل نابود کنند.

روسیه حدود ۱۶۰۰ کلاهک هسته‌ای غیراستراتژیک دارد، اگرچه کارشناسان کنترل تسلیحات می‌گویند به دلیل پنهان کاری مسکو، تعیین تعداد آنها بسیار دشوار است.

ولادیمیر پوتین هفته گذشته گفت که قدرت انفجاری بسیاری از تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی روسیه بین ۷۵ تا ۸۰ کیلوتن است – تقریباً پنج برابر توان بمب هسته‌ای که آمریکا در روز ششم اوت ۱۹۴۵ بر شهر هیروشیمای ژاپن فروریخت.

یک دستیار ارشد کاخ سفید روز جمعه گفت که ایالات متحده ممکن است در سال‌های آینده مجبور شود تسلیحات هسته‌ای راهبردی بیشتری برای جلوگیری از تهدیدهای رو به رشد روسیه، چین و دیگر کشورها مستقر کند.

XS
SM
MD
LG