لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۸

یک مقام ارشد کاخ سفید از احتمال استقرار تسلیحات هسته‌ای آمریکا در آینده خبر داد


مانور هسته‌ای روسیه
مانور هسته‌ای روسیه

یک مقام ارشد کاخ سفید پیش‌بینی کرد که آمریکا برای جلوگیری از تهدیدات فزاینده رقبای بین‌المللی احتمالا در آینده اقدام به استقرار تسلیحات هسته‌ای استراتژیک خواهد کرد.

به گزارش رویترز، پرِنِی وادی، از مقامات ارشد امنیت ملی آمریکا، روز جمعه ۱۸ خرداد در سخنرانی خود در مجمع کنترل اسلحه بر رویکرد رقابتی دولت جو بایدن، رئیس جمهووی آمریکا، در رابطه با کنترل اسلحه تاکید کرد.

این اظهارات پس از آن است که کوبا از اعزام یک فروند زیردریایی هسته‌ای روسیه به این کشور خبر داد.

به دنبال پاسخ مثبت شماری از کشورهای عضو ناتو به اوکراین برای استفاده از سلاح‌های آنها در حمله به خاک روسیه، ولادیمیر پوتین تهدید کرد که مسکو می‌تواند تسلیحات دوربرد خود را برای حمله به اهداف غربی در اختیار سایرین قرار دهد.

مقامات آمریکایی گفته‌اند که تنش‌ها بین واشنگتن و مسکو از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در زمستان سال ۱۴۰۰ تشدید شده و فعالیت‌های دریایی روسیه در اقیانوس اطلس، به دلیل حمایت ایالات متحده از اوکراین افزایش یافته است..

از سوی دیگر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، احتمال استفاده مسکو از تسلیحات هسته‌ای در جنگ با اوکراین را رد کرد.

رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که کشورش برای کسب پیروزی در جنگ با اوکراین نیازی به استفاده از تسلیحات هسته‌ای ندارد.

این در حالی است که اوکراین اخیرا با تشدید حملات پهپادی و موشکی به اهداف روسیه، از جمله مستقر در جزیره اشغالی کریمه، وعده داده که تمام نیروهای روسیه را از خاک خود بیرون خواهد راند.

ولادیمیر پوتین از ابتدای تجاوز روسیه به اوکراین که بیش از دو سال قبل آغاز شد بارها تهدید کرده بود که مسکو در صورت لزوم و برای دفاع از خود به تسلیحات هسته‌ای متوسل خواهد شد.

آمریکا و روسیه بیش از ۹۰ درصد از تسلیحات هسته‌ای جهان را در اختیار دارند.

XS
SM
MD
LG