لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۰

تهدید فزاینده روسیه و بلاروس؛ لهستان بیش از دو میلیارد دلار صرف ایمن‌سازی مرزهای شرقی می‌کند


دیوار مرزی میان لهستان و بلاروس   
دیوار مرزی میان لهستان و بلاروس   

نخست وزیر لهستان روز شنبه ۲۹ اردیبهشت از اختصاص بیش از دو میلیارد دلار برای پروژه ایمن‌سازی مرزهای شرقی این کشور جهت مقابله با تهدید فزاینده روسیه و بلاروس خبر داد.

مرز لهستان با بلاروس از دو‌ سال پیش شاهد هجوم مهاجرانی است که برای رسیدن به کشورهای غربی به این مناطق می‌روند.

این بحران از هنگامی آغاز شد که بلاروس، متحد نزدیک روسیه، آژانس‌های مسافرتی را در کشورهای خاورمیانه افتتاح کرد که یک مسیر غیررسمی جدید به اروپا ارائه می‌دهند. اتحادیه اروپا با انتقاد شدید از بلاروس، این کشور را به «بحرن‌آفرینی» متهم کرد.

از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، ورشو بودجه نظامی خود را افزایش داده و مسکو و مینیسک را به تلاش برای بی‌ثبات کردن لهستان متهم کرده است.

دونالد تاسک، نخست‌وزیر لهستان، در جریان یک کنفرانس خبری گفت که این کشور حدود ۲/۵ میلیارد دلار برای تأمین امنیت مرزهای شرقی خود اختصاص می‌دهد که شامل بخش‌های مختلف از جمله استحکاماتی است که عبور یک «دشمن بالقوه» را غیرممکن خواهد کرد. او جزئیات بیشتری درباره این پروژه ارائه نکرد.

دولت پیشین لهستان در مرز این کشور با بلاروس حصاری به طول ۱۸۰ کیلومتر ساخت که بیش از پنج متر ارتفاع دارد. این حصار که به دوربین و سیستم‌های حسگر مجهز است، با هدف مقابله با موج فزاینده مهاجرین غیرقانونی ساخته شد.

دونالد تاسک اوایل ماه میلادی جاری بدون ذکر جزئیات گفته بود که قصد دارد مرزهای شرقی کشور را تقویت کند.

تاسک همچنین گفت که روز دوشنبه با بانک سرمایه گذاری اروپا درباره تامین مالی پروژه ماهواره‌ای «طرح سپر آسمان اروپا» گفت‌وگو خواهد کرد. طرح سپر آسمان اروپا، پروژه مشترک دفاع هوایی است که توسط آلمان برای تقویت دفاع هوایی اروپا راه اندازی شده است.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG