لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۵

ارسال کودکان اوکراینی از مناطق تحت کنترل روسیه به بلاروس ادامه دارد


ولادیمیر پوتین و الکساندر لوکاشنکو رؤسای جمهوری روسیه و بلاروس – عکس از آرشیو
ولادیمیر پوتین و الکساندر لوکاشنکو رؤسای جمهوری روسیه و بلاروس – عکس از آرشیو

به رغم خشم جهانی، روسیه همچنان کودکان اوکراینی را از مناطق تحت کنترل خود در اوکراین به بلاروس می‌فرستد. مقامات بلاروس نگفته‌اند که چه تعداد کودک اوکراینی تا کنون به آن کشور فرستاده شده‌اند.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌ جمهوری بلاروس، در یک جلسه دولتی با کودکانی که از مناطق تحت کنترل روسیه در اوکراین به آن کشور برده شده‌اند، آشکارا خشم بین‌المللی از دخالت کشورش در جابجایی اجباری کودکان اوکراینی توسط مسکو را به چالش کشید.

لوکاشنکو روز پنج‌شنبه هفتم دی در مراسمی به مناسبت ورود گروه جدیدی از کودکان اوکراینی در آستانه تعطیلات سال نو میلادی وعده داد این کودکان را «با آغوش باز بپذیرد؛ آنها را به کشور بیاورد و گرم نگه دارد و دوران کودکی شادتری برایشان فراهم کند.»

خرداد سال گذشته، صلیب سرخ بین‌الملل خواستار برکناری دیمیتری اوگنیویچ شوتسو، رئیس صلیب سرخ بلاروس شد. شوتسو گفته بود افتخار می‌کند که «فعالانه» کودکان اوکراینی را از مناطق تحت کنترل روسیه به بلاروس می‌برد.

گفته‌های او خشم جهانی را برانگیخت. هیأت مدیره فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر ۱۲ مهر اعلام کرد که تا دهم آذر ماه به صلیب سرخ بلاروس فرصت داده است تا دمیتری شوتسو را برکنار کند.

بررسی اخیر دانشگاه ییل نشان می‌دهد بیش از ۲۴۰۰ کودک اوکراینی شش تا ۱۷ ساله، از چهار منطقه اوکراین که به اشغال نیروهای روسیه درآمده‌اند، به بلاروس برده شده‌اند.

اپوزیسیون بلاروس از دیوان کیفری بین‌المللی خواسته است تا الکساندر لوکاشنکو و مقامات ارشد آن کشور را برای دست داشتن در انتقال غیرقانونی کودکان اوکراینی پاسخگو کند.

XS
SM
MD
LG