لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۸

توافق «مخفی» ایران و روسیه: شاید مسکو «اورانیوم غنی‌شده» را به تهران بازگرداند


دیدار علی خامنه‌ای، و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، در تهران. ١٩ ژوئیه ٢٠٢٢
دیدار علی خامنه‌ای، و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، در تهران. ١٩ ژوئیه ٢٠٢٢

شبکه خبری فاکس‌نیوز روز یکشنبه به نقل از «منابع اطلاعاتی خارجی» گزارش داد ایران به صورت مخفیانه با روسیه به توافق رسیده که اورانیوم انبارشده خود در روسیه را در صورت شکست مذاکرات احیای برجام که ماه‌ها است متوقف شده از این کشور پس‌گیرد.

این منابع اطلاعاتی «آگاه از مذاکرات میان مسکو و تهران» به فاکس‌نیوز گفته‌اند ولادیمیر پوتین موافقت کرده در صورت شکست مذاکرات احیای برجام، اورانیومی را که به عنوان بخشی از توافق برجام از جمهوری اسلامی دریافت کرده بود به ایران بازگرداند.

این منبع به فاکس‌نیوز گفته است: «به عنوان بخشی از توافق میان دو کشور، روسیه متعهد شده اگر آمریکا به هر دلیلی توافق [هسته‌ای با ایران] را ترک کند، تمام اورانیوم غنی‌شده را در اسرع وقت به ایران بازگرداند.»

طبق توافق برجام، روسیه اورانیوم غنی‌شده جمهوری اسلامی را انبار کرد تا بدین‌ترتیب از دستیابی جمهوری اسلامی به مواد لازم برای تولید بمب هسته‌ای جلوگیری شود.

انتشار این خبر در حالی است که کشف بقایای اورانیوم با غنای نزدیک به ۸۴ درصد در تاسیسات فردو طی روزهای اخیر، سبب افزایش نگرانی‌های جامعه بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی شده است.

نزدیکی نظامی ایران و روسیه پس از تهاجم پوتین به اوکراین، کشورهای غربی را بر آن داشته چندین بسته تحریمی علیه نهادها و اشخاص جمهوری اسلامی که در آن نقش دارند، وضع کنند.

XS
SM
MD
LG