لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۱

بریتانیا: روسیه از پهپادهای ایرانی به‌عنوان «طعمه‌» استفاده می‌کند


پهپاد انتحاری ساخت جمهوری اسلامی ایران.
پهپاد انتحاری ساخت جمهوری اسلامی ایران.

وزارت دفاع بریتانیا روز شنبه اعلام کرد روسیه احتمالا با کمبود پهپادهای انتحاری ساخت ایران مواجه است و از این پهپادها به عنوان «طعمه‌هایی مفید» برای فریب پدافند هوایی اوکراین در برابر موشک‌های کروز خود استفاده می‌کنند.

طبق به‌روزرسانی اطلاعاتی بریتانیا، از اواسط ماه فوریه گزارشی از پرواز این پهپادها در اوکراین وجود ندارد در حالی که در اواخر ژانویه و اوایل فوریه، دست‌کم ۲۴ فروند از پهپادها ساقط شده بودند.

مقامات جمهوری اسلامی ایران که آمریکا و غرب را مسئول لشکرکشی پوتین به کشور اوکراین می‌دانستند، در ابتدا استفاده از پهپادهای ایرانی توسط روسیه را تکذیب می‌کردند.

چند هفته پس از انتشار گزارش‌هایی در رسانه‌های آمریکایی مبنی بر استفاده سربازان پوتین از پهپادهای ایرانی برای حمله به غیرنظامیان اوکراینی و زیرساخت‌های غیرنظامی این کشور، حسین امیرعبداللهیان مدعی شد جمهوری اسلامی این پهپادها را ماه‌ها قبل از آغاز جنگ در اوکراین به روسیه داده و استفاده از آنها در جنگ را رد می‌کند.

به موازات انتشار مستندات فزاینده از مشارکت جمهوری اسلامی در جنگ‌افروزی پوتین به‌ویژه از طریق فروش پهپادهای جنگی به مسکو، کشورهای غربی تحریم‌های گسترده‌ای علیه مقامات و نهادهای دولت ایران وضع کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG