لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۱

تهدید جمهوری اسلامی در کانون سفر دو مقام ارشد اسرائیل به آمریکا


Iran missile Israel
Iran missile Israel

نشریه اینترنتی اکسیوس خبر از سفر قریب الوقوع ران درمر، وزیر امور استراتژیک، و زاچی هانگبی، مشاور امنیت ملی اسرائیل، به واشنگتن داده است.

اکسیوس مبنای این خبر خود را دو مقام اسرائیلی و آمریکائی قرار داده که گفته‌اند ملاقات این دو با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه، و دیگر مقامات دولت بایدن ، «متمرکز بر ایران» خواهد بود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری روز پنج شنبه از تأئید یا حتی تکذیب این خبر خودداری کرد.

دو مقام دیگر آمریکائی به اکسیوس گفته‌اند که با توجه به مشکلات داخلی دولت اسرائيل برای دولت بایدن همکاری با بنیامین نتانیاهو در مورد ایران دشوار است. اما پرایس، ارتباط این دو مسئله را با اشاره به تماس مستمر مقامات دو کشور بطور تلویحی رد کرد.

به گفته پرایس، مقامات دو کشور «بطور مرتب در سطوح بالا با یکدیگر تماس دارند.»

مواضع درمر و هانگبی مانند بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، نسبت به جمهوری اسلامی ایران بشدت تند است و در واقع این پرونده در دست آنهاست. با توجه به این که جمهوری اسلامی برنامه اتمی خود را به این مرحله پیش برده که میزان قابل توجهی اورانیوم ۶۰٪ ذخیره دارد و حتی ذرات اورانیوم ۸۴٪ در فردو پیدا شده اسرائیل بیش از پیش نگران است.

اسرائیل گفته است چه با کمک و چه بدون کمک آمریکا، در صورت لزوم به تأسیسات اتمی ایران حمله خواهد کرد تا جلوی تلاشهای جمهوری اسلامی برای رسیدن به مرحله داشتن توان تولید بمب اتمی را بگیرد.

نتانیاهو هفته پیش در کنفرانسی با موضوع امنیت در تل آویو گفته بود «هرچه بیشتر صبر کنید، دشوارتر خواهد شد».

اکنون برخی بر این نظرند که جمهوری اسلامی در صدد تحویل گرفتن پدافند اس-۴۰۰ از روسیه است و این امر از نظر اسرائیل فرصت کمی برای یک حمله احتمالی به تأسیسات اتمی ایران باقی می گذارد.

خبرگزاری بلومبرگ به نقل از منابعی اسرائيلی و آمریکایی پنج شنبه گزارش کرد که با توجه به این احتمال تصمیم اسرائیل به حمله می تواند تسریع شود.

با آنکه دولت بایدن مکرراً گفته است گزینه نظامی زنده است اما هنوز به دیپلماسی امیدوار است. ولی بطور قطع تا زمانی که نارضایتیهای مردم و شرایط ایران تثبیت نشده و جمهوری اسلامی به دادن پهپاد به روسیه ادامه بدهد دولت بایدن در صدد دیپلماسی جخت احیای برجام نیست.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG