لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۰

اسرائیل نگران تحویل موشک‌های اس ۴۰۰ روسی به ایران


مقامات اسرائیلی می گویند، نگران ارائه سامانه دفاعی روسیه به جمهوری اسلامی هستند که می‌تواند تاثیر حمله احتمالی به برنامه هسته‌ای ایران را كاهش دهد.

منابع اسرائیلی و آمریكایی به بلومبرگ گفتند احتمال استقرار سیستم‌های اس ۴۰۰ در ایران باعث می‌شود كه تصمیم در مورد حمله احتمالی به اماكن هسته‌ای ایران سرعت یابد. روسیه به طور علنی نگفته است که این سامانه را در اختیار ایران قرار می‌دهد، اما مسکو و تهران از نظر روابط نظامی پس از تهاجم روسیه به اوکراین نزدیکتر شده اند.

به گفته کارشناسان ، این سیستم دفاع هوایی می تواند تا ۱۵۵ مایل به اهداف هوایی برسد و به نوعی یک منطقه قرمز برای هواپیماهای نظامی و تا ارتفاع بالا ایجاد می‌کند.

یوسی کوپروساسر ، یک مقام ارشد سابق اطلاعات نظامی اسرائیل ، گفت:‌ هرچه دفاع هوایی کامل‌تر باشد ، ضربه زدن به آنها سخت تر است.

تحلیلگران همچنین نشان می‌دهند که یک درگیری نظامی با ایران می تواند یک رویارویی منطقه‌ای بی سابقه را برانگیزد و بر تأمین نفت جهان تأثیر بگذارد.

جان کربی هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز هفته گذشته گفت، روسیه همکاری‌های دفاعی بی‌سابقه‌ای از جمله در زمینه موشکی، الکترونیکی و دفاع هوایی‌ با ایران داشته است.

تلاش‌های هسته‌ای ایران پس از آنکه ناظران بین‌المللی ۸۴ درصد اورانیوم غنی شده را در ایران تشخیص دادند بر نگرانی‌های بین المللی افزوده است، این مقدار خیلی نزدیک به ۹۰ درصد مورد نیاز برای ساخت بمب هسته‌ای است.

XS
SM
MD
LG