لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۳

گفت‌وگو با سوفیا، مدل اوکراینی: «برای» را به‌نشانه همبستگی با معترضان ایرانی اجرا کردم


سوفیا لاوریشچوا
سوفیا لاوریشچوا

اجرای آهنگ «برای» توسط سوفیا لاوریشچوا، مدل جوان ا‌وکراینی با واکنش‌های زیادی در فضای مجازی به ویژه از سوی کاربران ایرانی مواجه شده است.

اثر انتقادی «برای» که ساخته شروین حاجی‌پور است، با توجه به محتوای تأثیرگذار خود به نمادی از جنبش اخیر ایرانیان علیه حکومت تبدیل شده است و محبوبیت زیادی دارد.

سوفیا که در هفته‌های اخیر رویدادهای ایران را به دقت دنبال کرده است، پس از شنیدن آهنگ، تصمیم گرفت تا علی‌رغم ناآشنایی با زبان فارسی، این ترانه را در همبستگی با زنان و جوانان ایرانی بصورت ساده‌ای اجرا کند.


او به صدای آمریکا می‌گوید :«دلیلی که باعث شد این ترانه فوق‌العاده شروین حاجی‌پور را که بارها در اینستاگرم به اشتراک گذاشته شده بود، بخوانم، معنای ژرف، و تأثیرگذارش بود.»

این مدل اوکراینی در ادامه می‌افزاید که «نمی‌توانم تصور کنم که در کشوری زندگی کنید که قادر نباشید دست کسی را در خیابان بگیرید یا برقصید، هنگام شنیدن ترانه فکر می‌کردم که این مردم در گذشته چگونه زندگی می کردند، و چقدر خوشحالم که حالا آنها بیرون هستند و برای رسیدن به آزادی تلاش می‌کنند.»

به گفته سوفیا، این آهنگ فقط یک ترانه معمولی نیست و مجموعه‌ای از تمام مشکلاتی را که ایران در تمامی این سالها تجربه کرده است، در بر می‌گیرد.»

او با اشاره به رویداهای کنونی در ایران می‌گوید که «دیدن آنچه در جریان انقلاب ایران رخ داده است، و هنوز هم ادامه دارد، برای من دردناک بود. به نظرم این جنبش در تاریخ ایران اهمیت زیادی دارد، و این درست مانند شرایطی است که ما در اوکراین داریم.»

آعتراضات ایران
آعتراضات ایران

سوفیا در ادامه می‌افزاید که «مردم هر دو سرزمین به زبان مشترک آزادی صحبت می‌کنند؛ به زبان شجاعت و مشاهده آینده‌ای که دست مردم است.»

به گفته این مدل جوان «ما کشورهای خود را به دست افرادی که باعث نابودی آنها می‌شوند، نمی‌دهیم. من ادعای برخی که می‌گویند ایران یک کشور تروریستی است، قبول ندارم. کسانی که به روسیه سلاح می‌دهند تا اوکراینی‌ها را بکشند، مردم ایران نیستند؛ حکومت این کشور است که حالا ایرانیان برای مخالفت با آن به خیابان‌ها آمدند.»

سوفیا در پایان با تکرار شعار «زن زندگی آزادی»، می‌گوید که «زنان زیبای ایرانی را می‌بینیم که با شجاعت و قدرت مقابل جمهوری اسلامی ایستاده‌اند. به عنوان یک اوکراینی به شما افتخار می‌کنم. من دوستان ایرانی دارم و می‌دانم که ایرانیان چه انسان‌های خوبی هستند، ما در این راه کنار یکدیگر هستیم.»

XS
SM
MD
LG