لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۰

عذرخواهی رادمن از خانواده گروگان آمریکایی در کره شمالی


بازی دوستانه بازنشستگان بسکتبال آمریکا با تیم ملی کره شمالی - اول سپتامبر ۲۰۱۳
بازی دوستانه بازنشستگان بسکتبال آمریکا با تیم ملی کره شمالی - اول سپتامبر ۲۰۱۳

دنیس رادمن می گوید متأسف است که نتوانست برای آزاد کردن کنت بی، تبعه آمریکا که در کره شمالی زندانی است، کاری بکند.

دنیس رادمن، ستاره پیشین بسکتبال آمریکا، همراه تیمی از اعضای بازنشسته تیم ملی بسکتبال، که چهارشنبه گذشته برای یک بازی نمایشی به مناسبت سالگرد تولد کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به پیونگ یانگ رفته بودند، روز دوشنبه وارد پکن شد.

وی هنگام ورود به فرودگاه پکن به خبرنگاران گفت از این که برای آزاد کردن کنت بی، تبعه آمریکایی که در بازداشت کره شمالی به سر می برد، کاری از دستش برنیامد، متأسف است.
کنت بی مبلغ مذهبی مسیحی ۴۴ ساله آمریکایی چندی پیش هنگامی که همراه با یک گروه گردشگری به کره شمالی رفته بود، در بدو ورود بازداشت شد. آقای بی به تلاش برای براندازی دولت پیونگ یانگ متهم، و به ۱۵ سال کار در اردوگاه های کار اجباری محکوم شد. وی گفته است دیپلمات نیست، و خواسته است که دنیا برای یک روز هم که شده، سیاست را کنار بگذارد.

آقای رادمن و تیم بسکتبالیست های بازنشسته آمریکایی برای انجام مأموریت به اصطلاح «دیپلماسی بسکتبال» به کشور منزوی و فقرزده کره شمالی سفر کردند. سفر آنها در آمریکا با انتقادهای فراوانی رو به رو شد. وی از سفرش دفاع کرد و آن را تلاشی برای «باز کردن درها» به کره شمالی خواند. ستاره پیشین فوتبال آمریکا می گوید شغل او مطرح کردن سیاست با رهبر کره شمالی نیست. وی کیم جونگ اون را «مردی خوب» و «دوستی برای تمام عمر» خواند.

مقامات وزارت خارجه و کاخ سفید تأکید کرده اند که سفر دنیس رادمن ثمربخش نبود و از سوی دولت تأیید نشده بود.
XS
SM
MD
LG