لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۸

پیونگ یانک دعوت از فرستاده آمریکا را پس گرفت


رابرت کینگ
رابرت کینگ
وزارت امور خارجه آمریکا می گوید کره شمالی دعوت سفر یک مقام ارشد آمریکا برای سفربه پیونگ یانگ جهت گفت و گو درباره آزادی یک آمریکایی کره ای تبار را پس گرفته است.

سخنگوی وزارت امورخارجه روز جمعه گفت ایالات متحده از تصمیم کره شمالی «تعجب کرد ومایوس شد»، و در مورد سلامت کنث بی بسیارنگران است.

قرار بود رابرت کینگ فرستاده آمریکا روز جمعه از توکیو به پیونگ یانگ برود و درخواست کند آقای بی بر زمینه های انسانی آزاد شود.

کنث بی یک مبلّغ مسیحی ۴۴ ساله است که سال پیش پس از ورود به کره شمالی به عنوان یک گرداننده تور دستگیر شد، به کوشش برای سرنگون کردن دولت کره شمالی متهم و به ۱۵ سال زندان با کار اجباری محکوم شد.

حانواده بی می گوید او سلامت خود را به سرعت ازدست می دهد، و گزارش می رسد در پی ازدست دادن بیش از ۲۳ کیلوگرم وزن از یک اردوگاه به بیمارستان زندان منتقل شده است.

کره شمالی از سال ۲۰۰۹ دست کم ۶ امریکایی را بازداشت کرده است. تمام آنها پیش از پایان دوره محکومیت اجازه یافته اند بازگردند. اکثرا پس از دیدارهای آمریکاییان برجسته، از جمله جیمی کارتر و بیل کلینتون روسای سابق جمهوری آزاد شدند.

دستگیری کنث بی در زمانی صورت گرفته است که تنش بین آمریکا و کره شمالی بر سربرنامه های اتمی وموشکی پیونگ یانگ بالا است. کره شمالی این نظر را که از مساله بازداشت بی به عنوان وسیله ای برای گرفتن امتیاز از واشنگتن استفاده می کند، تکذیب کرده است.
XS
SM
MD
LG