لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۲

افول امید برای یافتن خلبان آمریکایی در کره شمالی


تلاش ها برای یافتن یک خلبان آمریکایی سرشناس و کارکشته جنگ کره بی نتیجه مانده و گفته می شود که وقوع سیل شدید دسترسی به منطقه سقوط هواپیمای آمریکایی در سال ١٩٥٠ را غیرممکن کرده است.

آقای هاندر برای پیدا کردن پیکر جسی براون، خلبان نیروی دریایی ایالات متحده و پیکر او به کره شمالی سفر کرده است. هاندر به همراه ۶ غیرنظامی آمریکایی، از جمله یک مقام ۸۳ ساله نیروی دریایی پیشین آمریکا و دریافت کننده مدال نقره برای مبارزه با نیروهای چینی در چوسین به کره شمالی سفر کرده اند.

آقای هاندر به دلیل تلاش برای نجات براون مدال افتخار دریافت کرده است.

هواپیمای براون در طی جنگ دسامبر سال ۱۹۵۰ به دلیل حمله نیروهای چین با زمین اصابت کرد و آتش گرفت. هواپیمای آقای هاندر نیز در تلاشی نافرجام برای رها کردن براون که در اتاقک خلبان در هواپیما اسیر شده بود، سقوط کرد.

مقامات کره شمالی به توماس هاندر و اتباع آمریکایی همراه او گفته است که به دلیل وقوع سیل نمی توانند به منطقه چوسین سفر کنند.

بنا به گفته مقامات این کشور، پیشروی تیم کره شمالی که به منطقه اعزام شده بود نیز به دلیل بالا آمدن سطح آب متوقف شده است.

پک گی یانگ، سرهنگ بلندپایه ارتش کره شمالی در دیدار ۹۰ دقیقه ای خود در پیونگ یانگ به هاندر گفت که پس از بهبود شرایط هوا و زمین ارتش برای حل و فصل این مسئله انسانی نهایت تلاش خود را به کار خواهد گرفت.

هاندر ضمن سپاسگزاری از سرهنگ ارتش کره گفت این اقدام ارزش بسیاری برای او دارد.

وی افزود «احساس می کنم با وجودی که هنوز راه حلی برای این مسئله پیدا نشده، اما این دیدار خوش بینی زیادی برای ما پدید آورده است. ما می دانیم هر کاری که امروز انجام دهیم، خدمتی برای نسل های آتی مردم آمریکا خواهد بود».

آقای پک به هاندر گفت کره شمالی قصد دارد تا برای یافتن بقایای پرسنل ارتش آمریکا از جنگ ۳ ساله کره «در آینده» تلاش های مشترک خود با وزارت دفاع ایالات متحده را از سر بگیرد.

هاندر به وی گفت این خبر را به جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده ارسال خواهد کرد.

مقامات می گویند به دلیل وقوع سیل و تخریب بزرگراهی در شمال غرب پیونگ یانگ بازگشت به برخی مناطق پایتخت غیرممکن شده است.

خبرگزاری دولتی کره شمالی گزارش داده است افزایش سطح آب در چندین استان سبب شده که بیش از ٦ هزار خانه زیر آب برود و ۲۳ هزار نفر نیز بی خانمان شده اند.
XS
SM
MD
LG