لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۳

خانواده رابرت لوینسون امیدوارند توافق اتمی ایران موجب آزادی او شود


حصول توافق اتمی ایران و قدرت های جهان، می تواند برای چهار آمریکایی بازداشت شده در ایران نویدبخش باشد.

دیوید لوینسون، پسر رابرت لوینسون به رادیو WTOP مستقر در واشنگتن گفت: «به اعتقاد ما توافق اخیر اول ماجرا است. احساس می کنیم که پدرم حالا می تواند در مذاکرات جزو اولویت ها باشد.» رابرت لوینسون مامور سابق اف بی آی از سال ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شده و گمان می شود در ایران باشد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا از بررسی راه های دیپلماتیک میان دو طرف خبر داده است. او هفدهم ژوئیه در مصاحبه با شبکه خبری MSNBC آمریکا گفت درباره سرنوشت گروگان های آمریکایی در ایران، بارها با دیپلمات های ارشد ایرانی طی مذاکرات صحبت کرده است.

کری در این مصاحبه گفت: «در واقع، این موضوع آخرین گفت و گوی من با وزیر خارجه ایران در وین بود. درست قبل از خواندن بیانیه نهایی در مقابل خبرنگاران، من برای آخرین بار با آقای ظریف دراین زمینه صحبت کردم. ما امید بسیار داریم که ایران تصمیم درست را بگیرد و بگذارد این شهروندان به آمریکا بازگردند و همچنان به تلاش های بی وقفه خودمان ادامه می دهیم.»

دیوید لوینسون می گوید که خانواده او با وزارت خارجه آمریکا ارتباط نزدیک دارد و در جریان هر گامی که در این باره برداشته می شود، قرار دارد.

غیر از رابرت لوینسون، امیر حکمتی عضو سابق تفنگداران آمریکایی، جیسون رضائیان، خبرنگار واشنگتن پست در تهران، و کشیش سعید عابدینی در ایران زندانی اند.

عابدینی ۳۴ ساله و حکمتی ۳۱ ساله، جداگانه در سال ۲۰۱۲ بازداشت شده اند و رضائیان ۳۹ ساله در ژوئیه ۲۰۱۴ به زندان افتاد. همسر سعید عابدینی پیشتر در سال جاری میلادی با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا ملاقات کرد و از او خواست آزادی همسرش را مقدم بر توافق اتمی با ایران قرار دهد. اوباما در سخنرانی که پس از اعلام حصول توافق اتمی ایران در ۱۴ ژوئیه ایراد کرد گفت این ها موضوعاتی جداگانه است و مسئله گروگان ها نباید اهرم فشاری در مذاکرات دستمایه ایران قرار گیرد.

دولت اوباما از طریق شرکای بین المللی واشنگتن، از جمله سفارت سوئیس در تهران مسئله بازداشت شهروندان آمریکایی در ایران را پیگیری می کند.

مشخص نیست که دولت فعلی ایران درباره سرنوشت چهار شهروند آمریکایی که سه نفرشان ایرانی تبار هستند، چه تصمیمی خواهد گرفت اما دیوید لوینسون می گوید در حال حاضر، هیچ چیز مانع آزادی پدرش نیست: «تا وقتی بین آمریکا و ایران گفت و گو جریان داشته باشد، پرونده پدرم قابل حل است و دولت های دو طرف توان این کار را دارند.»

XS
SM
MD
LG