لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۱

مجلس نمایندگان آمریکا خواستار آزادی آمریکایی های زندانی در ایران شد


مجلس نمایندگان آمریکا خواستار آزادی آمریکایی های زندانی در ایران شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:09 0:00

مجلس نمایندگان آمریکا روز دو شنبه به اتفاق آرا طی تصویب قطعنامه‌ای خواستار آزادی سه زندانی آمریکایی، که در ایران زندانی هستند، شد. این مجلس همچنین در ادامه این قطعنامه خواست تا ایران با ارایه اطلاعات در خصوص یک شهروند مفقود شده‌ آمریکایی با این کشور همکاری کند.

با تصویب این قطعنامه، قانون‌ گذاران در تلاشند تا با در فشار گذاردن ایران در آستانه پایان ضرب الاجل مذاکرات هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی، هرگونه توافق اتمی را منوط به آزادی سه زندانی آمریکایی، ایرانی یعنی جیسون رضاییان، خبرنگار واشنگتن پست، کشیش سعید عابدینی و تفنگدار سابق نیروی دریایی آمریکا، امیر حکمتی کنند.

همچنین این قطعنامه اشاره به نفر چهارم یعنی رابرت لوینسون مامور سابق اف‌بی‌آی دارد که در سال ۲۰۰۷ در حالیکه در یک ماموریت برای سیا بوده است، در ایران مفقود شد. لازم به ذکر است، مقامات آمریکایی هنوز تایید نکرده اند که وی در ماموریتی برای سیا بوده است.

دن کیلدی نماینده دموکرات کنگره آمریکا این بیانیه به پیشنهاد او صادر شد، طی سخنانی در کنگره گفت: «اگر ایران در مورد پیوستن به جامعه جهانی جدی است، بی‌درنگ امیر حکمتی و دیگر آمریکاییانی را که محبوس کرده آزاد می‌کند. به همین دلیل تصویب این قطعنامه یک صدا و متحد توسط این مجلس اهمیت دارد، زیرا در ذهن مقامات ایران نباید هیچ شکی وجود داشته باشد که گرچه این مجلس در مواردی اختلاف نظر دارد، ولی در مورد لزوم آزادی بی‌درنگ این آمریکاییان یکپارچه و متحد است.»

ادرویس رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی و الیوت انگل نماینده ارشد دمکرات مجلس نیز هر دو در اظهارات مشابهی در صحن مجلس این سوال را طرح کردند که اگر نتوان روی ایران برای آزادی آمریکاییانی که به طور غیرقانونی زندانی شده‌اند حساب کرد، چگونه می‌توان روی تعهداتی که بر سر میز مذاکره می‌کنند حساب کرد؟

جیسون رضاییان خبرنگار واشنگتن پست نیز بیش از ۳۰۰ روز است به اتهام جاسوسی در ایران دستگیر شده و به تازگی دادگاهی در این کشور در حال بررسی اتهامات وارده به وی است.

کشیش سعید عابدینی نیز در سپتامبر سال ۲۰۱۲ میلادی در ایران بازداشت شد.

فرد دیگری که مجلس نمایندگان آمریکا خواستار آزادی وی است، امیر حکمتی تفنگدار سابق نیروی دریایی آمریکا است که در سال ۲۰۱۱ در پی سفرش به ایران به اتهام جاسوسی در ابتدا به مرگ محکوم و سپس در مرحله تجدید نظر حکمش به ۱۰ سال زندان کاهش یافت.

XS
SM
MD
LG