لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۷

امیر حکمتی اعتصاب غذای خود را از سر گرفت


امیر میرزایی حکمتی شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار که از حدود چهار سال پیش در ایران زندانی است، در اعتراض به وضعیت پرونده‌اش، از روز دوشنبه دست به اعتصاب غذا زده است.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، سارا حکمتی، خواهر او، در مصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز گفت، امیر از طریق تلفن به خانواده‌اش در آمریکا گفته که قصد دارد اعتصاب غذای خود را از سر بگیرد.

به گفته خانم حکمتی، امیر همچنین در نامه‌ای به مسئولان زندان اطلاع داده که می‌خواهد دست به اعتصاب غذا بزند، و از روز دوشنبه نیز اعتصاب غذا را آغاز کرده است.

وی اواخر پائیز سال گذشته در اعتراض به عدم حل و فصل پرونده‌اش، دست به اعتصاب زد، اما پس از چند روز که مقامات جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند پرونده او را مجدداً بررسی خواهند کرد، به اعتصاب غذای خود بطور موقت پایان داد.

آقای حکمتی که پیشینه خدمت در نیروهای مسلح آمریکا را دارد، در تابستان ۱۳۹۰ هنگامی که برای دیدن مادربزرگش به ایران رفته بود، بازداشت و به اتهام «جاسوسی» و «همکاری با دولت متخاصم» به اعدام محکوم شد. اما این حکم بعدا به ۱۰ سال زندان کاهش داده شد.

دولت و مقام‌های ارشد آمریکایی بارها با تاکید بر این که امیر میرزایی حکمتی جاسوس نیست، خواستار آزادی فوری او از زندان شده‌اند.

در آخرین مورد، جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا پس از دیدار با خانواده او در آمریکا در روز یکشنبه، در پیامی در حساب توئیتر خود اتهام جاسوسی مطرح شده علیه امیر حکمتی را «ساختگی» خواند و بار دیگر خواستار آزادی او شد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز روز ۲۹ اسفند ماه از ایران خواست سه شهروند آمریکایی زندانی در آن کشور را آزاد و همچنین برای یافتن رابرت لوینسون، مامور پیشین اف.بی.آی که بیش از ۸ سال از ناپدید شدن او می‌گذرد، همکاری کند.

امیر میرزایی حکمتی متولد و بزرگ شده آمریکا است و بیش از هر آمریکایی دیگری در ایران زندانی بوده است.

XS
SM
MD
LG