لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۶

واشنگتن خواهان دسترسی کنسولی به آمریکایی‌های زندانی در ایران است


نشان وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا
نشان وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا

یک مقام دولتی آمریکا روز چهارشنبه گفت واشنگتن همچنان از طریق حافظ منافع خود در تهران، یعنی سفارت سوئیس، از ایران می‌خواهد امکان دسترسی کنسولی به شهروندان آمریکایی زندانی در آن کشور را فراهم کند.

این مقام وزارت خارجه همچنین افزود، ما معتقدیم بهترین راه برای ارزیابی وضعیت سلامت یک شهروند آمریکایی زندانی، «ملاقات کنسولی» با اوست؛ که در مورد ایران، سفارت سوئیس این وظیفه را بر عهده دارد.

ایالات متحده و ایران یک سال پس از انقلاب ۱۳۵۷ و گروگانگیری دیپلمات‌های آمریکایی در تهران، روابط دیپلماتیک با یکدیگر ندارند و سفارت سوئیس مسئولیت حفاظت از منافع آمریکا در ایران را بر عهده دارد.

درخواست واشنگتن در حالی بار دیگر مطرح می‌شود که سارا حکمتی، خواهر امیر میرزایی حکمتی، اخیرا از اعتصاب غذای این شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار در زندان اوین خبر داده و از وضعیت سلامتی او ابراز نگرانی کرده است.

خانم حکمتی روز گذشته نیز در نامه‌ای از مسئولان کمیته صلیب سرخ بین المللی درخواست کرده است برای دیدن امیر، که بیش از سه سال و نیم است به اتهام جاسوسی زندانی است، به ایران سفر کنند.

مقام وزارت خارجه آمریکا با بیان این که «ما معتقدیم صلیب سرخ بین الملل، باید بطور کلی اجازه دسترسی به زندان‌ها و بازداشتگاه‌های کشورهای مختلف جهان را داشته باشد،» گفت با این حال، «جدای این که آیا دیگران بتوانند با آنها دیدار کنند یا خیر، ما از مسئولیت خود برای بررسی وضعیت سلامتی شهروندان آمریکایی سر باز نخواهیم زد.»

امیر حکمتی که پیشینه خدمت در نیروهای مسلح آمریکا را دارد، در تابستان ۱۳۹۰ هنگامی که برای دیدن مادربزرگش به ایران رفته بود، بازداشت و به اتهام «جاسوسی» و «همکاری با دولت متخاصم» به اعدام محکوم شد. اما این حکم بعدا به ۱۰ سال زندان کاهش داده شد.

علاوه بر او، سعید عابدینی کشیش مسیحی که بیش از دو سال و نیم با اتهامات مذهبی زندانی است، و همچنین جیسون رضائیان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست که حدود نه ماه است به اتهام جاسوسی در حبس است، دو شهروند دیگر آمریکایی ایرانی‌تبار هستند که در ایران زندانی هستند.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در پیامی در آستانه نوروز ۱۳۹۴، از ایران خواست این سه شهروند آمریکایی را آزاد کرده، و همچنین برای یافتن رابرت لوینسون، مامور پیشین اف.بی.آی که بیش از ۸ سال از ناپدید شدن او می‌گذرد، همکاری کند.

XS
SM
MD
LG