لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۳

تیلرسون: کشورهای آسیای جنوب شرقی کمک مالی به کره شمالی را قطع کنند


آقای تیلرسون در نشست انجمن ملل آسیای جنوب شرقی
آقای تیلرسون در نشست انجمن ملل آسیای جنوب شرقی

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، در نشست انجمن ملل آسیای جنوب شرقی از وزرای خارجه این کشورها خواست تا به قطع کمک های مالی و کاهش روابط دیپلماتیک با کره شمالی، جلوی توسعه برنامه هسته ای و موشک بالیستیک پیونگ یانگ را بگیرند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، در نخستین دیدار خود با وزرای خارجه انجمن ملل آسیای جنوبی شرقی (ASEAN) از آنها خواست هر گونه کمک مالی به کره شمالی که به برنامه هسته ای و موشک های بالیستیک پیونگ یانگ کمک کند را متوقف کنند.

آقای تیلرسون در جمع تمامی ده وزیر خارجه این انجمن همچنین از کشورهایی که مدعی سهمی در دریای جنوب چین هستند خواست تا زمانیکه مذاکرات مربوطه در جریان است از هر گونه ساخت‌و‌ساز و استحکام نظامی جزایر آن خودداری کنند.

پاتریک مورفی، دستیار قائم مقام وزارت خارجه آمریکا در شرق آسیا گفت آقای تیلرسون در دیدار با وزرای انجمن ملل آسیای جنوب شرقی بر تعهد امنیتی و اقتصادی آمریکا به منطقه تأکید کرد.

آقای تیلرسون در این دیدار از وزرای این انجمن بین المللی خواست تا تحریم های سازمان ملل بر پیونگ یانگ که به منظور جلوگیری از توسعه موشک بالیستیک با کلاهک هسته ای و قابلیت رسیدن به خاک آمریکا تنظیم شده اند را کاملا به اجرا بگذارند.

وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته نیز از تمام کشورهای خواست تا در راستای مهار اقدامات تحریک آمیز کره شمالی، تعهدات دیپلماتیک خود به دولت پیونگ یانگ را کاهش داده یا کاملا متوقف کنند.

در همین راستا، طرح «ممنوعیت و تجدید تحریم های کره» که از سوی اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، پیشنهاد شده بود روز پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه با رأی دموکرات ها و جمهوریخواهان به تصویب رسید و هدف آن تقویت تحریم ها علیه رژیم «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی است.

آقای رویس می گوید قانون جدید به آنها اجازه خواهد داد تا با پیگرد قانونی کسانی که با کره شمالی تجارت انجام می دهند، بودجه این کشور برای توسعه سلاح هسته ای را قطع کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG