لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۱

رکس تیلرسون در ژاپن: آمریکا به رویکرد دیگری در قبال کره شمالی نیاز دارد


رکس تیلرسون و فومیو کیشیدا وزیران خارجه آمریکا و ژاپن در کنفرانس خبری توکیو- ۱۶ مارس ۲۰۱۷
رکس تیلرسون و فومیو کیشیدا وزیران خارجه آمریکا و ژاپن در کنفرانس خبری توکیو- ۱۶ مارس ۲۰۱۷

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در سفر آسیایی در ژاپن گفت که آمریکا در تقابل با تهدید فزاینده اتمی از سوی کره شمالی به «رویکردی متفاوت» نیاز دارد. آقای تیلرسون به جزئیات بیشتری اشاره نکرد.

تیلرسون در روز پنجشنبه ۲۶ اسفند در توکیو پس از دیدار با فومیو کیشیدا وزیر خارجه ژاپن گفت که «تلاش های دیپلماتیک و دیگر تلاش های آمریکا در ۲۰ سال گذشته برای آن که کره شمالی را عاری از برنامه اتمی بکند، شکست خورده است.»

او گفت در ۲۰ سال گذشته آمریکا یک میلیارد و ۳۵ میلیون دلار برای ترغیب کره شمالی به ترک برنامه اتمی اش، به این کشور پرداخت کرده است.

او گفت کره شمالی و مردم این کشور نباید از همسایگان خود یا ایالات متحده بترسند زیرا آنها فقط خواهان صلح هستند.

آقای تیلرسون در کنفرانس مشترک با همتای ژاپنی خود به مسئولیت چین در زمینه تهدیدات کره شمالی اشاره کرد و گفت: «چین به نفع قطعنامه های ۲۲۲۱ و ۲۲۳۰ سازمان ملل رای داده و ما انتظار داریم به تعهداتش عمل کند و تحریمهای مندرج در قطعنامه های سازمان ملل را کاملاً اعمال نماید. ما درباره کارهای بعدی که اعتقاد داریم ممکن است نگرش کره شمالی را درباره آینده اش و تسلیحات اتمی تغییر دهد، با چین مذاکره خواهیم کرد.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «بخشی از هدف سفر من به منطقه تبادل دیدگاه درباره رویکرد جدید است. او گفت در روزهای آینده در سئول و پکن نیز بر این مسئله تاکید خواهد کرد.

نیویورک تایمز می گوید که مهمترین مسئله آمریکا و متحدانش در آسیا تهدید فزاینده اتمی از سوی کره شمالی است که در سه هفته گذشته دو بار دست به آزمایش موشکی زد و در عین حال گفته است که به زودی موشکی را آزمایش خواهد کرد که تا آمریکا برد دارد.

آقای تیلرسون در صحبت هایی جداگانه ابراز امیدواری کرد که همکاری میان آمریکا، ژاپن و کره جنوبی در مواجهه با برنامه های اتمی و موشکی کره شمالی افزایش یابد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG