لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۶

پایان سفر وزیر خارجه آمریکا به چین؛ تأکید بر همکاری مشترک


رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا، و شی جین‌پینگ رئیس جمهوری چین
رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا، و شی جین‌پینگ رئیس جمهوری چین

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا و شی جین‌پینگ رئیس جمهوری چین در روز دوم دیدار ابراز امیدواری کردند واشنگتن و پکن دوره جدیدی از همکاری ها را آغاز کنند.

دیدار رسمی از پکن آخرین بخش از سفر چهار روزه وزیر خارجه آمریکا به سه کشور ژاپن، کره جنوبی، و چین است که گزارش های آن بیش از هر چیز تحت تاثیر تهدید های ناشی از آزمایش های اتمی و موشکی کره شمالی قرار گرفته است.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، روز یکشنبه ۲۹ اسفند ماه در ملاقات با رئیس جمهوری چین گفت پرزیدنت ترامپ مشتاق استقبال از همتای چینی خود در واشنگتن است، اما به تاریخ دقیق این دیدار رسمی اشاره ای نکرد.

شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین، تماس تلفنی با همتای آمریکائی اش را در ماه گذشته زیر بنایی برای روابط جدید دو کشور دانست و افزود تلاش مشترک برای افزایش همکاری بین چین و آمریکا لازم است.

شش هفته پیش، رکس تیلرسون در جلسه تائید او به عنوان وزیر خارجه در سنای آمریکا گفته بود گسترش جزیره های مصنوعی توسط پکن در دریای جنوبی چین و اعلام کنترل هوایی بر فراز جزیره «سکایکو» که مورد اختلاف با ژاپن است، در حکم اقدامات غیر قانونی و تصرف آب ها و سرزمین هایی است که به چین تعلق ندارد.

پرتاب چهار موشک بالیستیک میان‌برد توسط کره شمالی حدود ده روز پیش، و تهدیدات ناشی از آن برای کره جنوبی و ژاپن باعث شد تا مساله دریای جنوبی چین از کانون توجه ها خارج شود.

کره جنوبی در پاسخ به تهدید اتمی کره شمالی، نصب اولین مراحل سیستم دفاعی ضد موشک «تاد» در آن کشور را آغاز کرده است. در همین حال اولین تمرین تخلیه مدارس در ژاپن برای مقابله با تهدید موشکی کره شمالی، روز یکشنبه در توکیو انجام شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG