لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۰

تیلرسون از روسیه خواست تصمیم خود را در سوریه بگیرد


رکس تیلرسون و سرگئی لاوروف وزیران خارجه آمریکا و روسیه روز چهارشنبه در مسکو ملاقات کردند. خبرگزاری رویترز این دیدار را سرد توصیف کرده است.

در این دیدار که همزمان با اوج گیری لفاظی ها درباره سوریه انجام شد، وزیر خارجه روسیه گفت که حمله موشکی آمریکا به پایگاه نظامی روسیه «بسیار مشکل آفرین» بوده است.

به گزارش شبکه خبری سی.بی.اس آقای تیلرسون در پاسخ گفت: «می توانیم مناطقی را که هدف مشترک است و مناطقی را که منافع مشترک ماست، بیشتر تصریح کنیم، حتی وقتی که رویکرد تاکتیکی ما ممکن است تفاوت داشته باشد.»

پخش زنده کنفرانس خبری تیلرسون و لاوروف را از فیس بوک صدای آمریکا ببینید

اعتماد میان آمریکا و روسیه

ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه گفت که اعتماد میان آمریکا و روسیه در ریاست جمهوری ترامپ کاهش یافته است.

دقایقی پس از آغاز مذاکره آقایان تیلرسون و لاوروف، ولادیمیر پوتین در مصاحبه با تلویزیون روسیه گفت: «می شود گفت سطح اعتماد از نظر کاری، بویژه در زمینه نظامی، نه تنها بهبود نیافته بلکه وخیم تر شده است.»

آقای پوتین بر حمایت روسیه از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه تاکید کرد و گفت حاکمیت اسد مسئول حمله شیمیایی هفته گذشته در سوریه نیست و این نظر جدید را مطرح کرد که حمله فوق می تواند توسط دشمنان اسد انجام شده و به گردن اسد انداخته شده باشد.

وزیر خارجه آمریکا در حالی به مسکو سفر کرده که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه ای تلویزیونی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را قویا محکوم کرد.

او گفت: «ولادیمیر پوتین (رئیس جمهوری روسیه) فردی را حمایت می کند که حقیقتا یک فرد شرور است.»

روز سه شنبه، پوتین اتهامات آمریکا علیه اسد را رد کرد و آنها را با ادعاهای علیه بغداد در قبل از حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ مقایسه کرد. آن زمان در واشنگتن گفته شد که عراق دارای سلاح کشتار جمعی است.

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا علی رغم داغ شدن این بحث ها گفت به اعتقاد او مسکو در نهایت همکاری خواهد کرد.

ژنرال متیس گفت: «اطمینان دارم که روس ها بنا به مهمترین منافع خود عمل می کنند و این که بگذارند اوضاع از کنترل خارج شود، اصلا در چارچوب منافع آنان نیست.»

متیس گفت که هدف دولت آمریکا در سوریه ریشه کن کردن داعش است و نه رسیدگی به جنگ داخلی سوریه.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا قرار است روز چهارشنبه با ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو ملاقات کند. پیش بینی می شود که روسیه، سوریه، و اوضاع اوکرایین محور مذاکرات آنان قبل از شرکت در کنفرانس خبری مشترک باشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG