لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۲

بلینکن در تماس با مقامات عراق و اقلیم کردستان حمله موشکی سپاه را محکوم کرد


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده

آنتونی بلینکن در تماس‌هایی جداگانه با مصطفی الکاظمی و مسرور بارزانی، نخست‌وزیران عراق و اقلیم کردستان، حمله موشکی سپاه پاسداران به اربیل را نقض حاکمیت ملی عراق دانست و محکوم کرد.

وی روز یکشنبه در گفت‌وگو با مصطفی الکاظمی ضمن اشاره به اتحاد عراقی‌ها و فوریت تشکیل حکومتی مسئول برای حفاظت از تمامیت ارضی این کشور افزود واشنگتن متعهد به همکاری با عراق برای پاسخگو کردن ایران است.

آقای بلینکن در گفت‌وگو با مسرور بارزانی نیز بر لزوم شراکت سازنده میان اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق تاکید کرد.

  • ادامه واکنش‌ها

در تازه‌ترین واکنش‌ها به حملات موشکی سپاه پاسداران به کردستان عراق، مصطفی الکاظمی دوشنبه به اربیل سفر کرد و در دیدارهایی جداگانه با مسعود بارزانی رئیس حزب دموکرات کردستان عراق، مسرور بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کردستان، و نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان مجددا حملات موشکی سپاه را محکوم کرد.

آقای الکاظمی همچنین از منطقه مورد اصابت موشک‌های سپاه و نیز کانال خبری «کردستان ۲۴» بازدید کرد.

در سلیمانیه کردستان عراق، بافل طالبانی، لاهور طالبانی، و قباد طالبانی از رهبران حزب اتحادیه میهنی کردستان که همواره روابط نزدیکی با جمهوری اسلامی داشته است، با صدور بیانیه‌هایی جداگانه و بدون نام بردن از ایران، حملات موشکی به اربیل را محکوم کردند.

  • واکنش سفیر ایران در عراق

ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق، روز دوشنبه گفت حملات بامداد یکشنبه هیچ ربطی به آمریکایی‌ها و کنسولگری ایالات متحده در اربیل نداشت بلکه علیه «یک مرکز راهبردی» اسرائیل در اقلیم کردستان بودند.

وزارت خارجه عراق با فراخواندن مسجدی، یادداشت اعتراضی به وی داده بود.

ساعاتی پس از حملات موشکی به اربیل، سپاه پاسداران با انتشار بیانیه‌ای ضمن پذیرفتن مسئولیت انجام آنها، ادعا کرده بود هدف «یک مرکز راهبردی» اسرائیل بوده است.

تا لحظه تنظیم این خبر، اسرائیل هیچ واکنشی به این مدعای جمهوری اسلامی از خود نشان نداده است.

اما مقامات بلندپایه دولت بایدن ضمن محکومیت گسترده این حملات «به عنوان نقض حاکمیت عراق» عنوان کرده‌اند هدف حملات، آمریکا نبوده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG