لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۸

جزئیات بیشتر از حمله موشکی سپاه پاسداران به اربیل


نمایی از ساختمان آسیب دیده پس از حملات موشکی در اربیل، عراق، ۲۲ اسفند ۱۴۰۰
نمایی از ساختمان آسیب دیده پس از حملات موشکی در اربیل، عراق، ۲۲ اسفند ۱۴۰۰

بامداد روز یکشنبه ۲۲ اسفند، مناطق نزدیک به کنسولگری جدید و در حال ساخت آمریکا در اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق، هدف حمله موشکی قرار گرفت. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مسئولیت این حمله را برعهده گرفته و ادعا کرده که مرکز سازمان امنیت اسرائیل، موساد را هدف قرار دادە است.

سپاه پاسداران ساعاتی پس از این حمله با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که موشک‌های نقطه‌زن آنها آن چه «مرکز راهبردی توطئه و شرارت» اسرائیل خوانده را هدف قرار داده است.

نیروهای امنیتی اقلیم کردستان ساعاتی پس از این حمله اعلام کردند که موشک‌ها از سمت شرق و خارج از اقلیم کردستان و عراق شلیک شده‌اند.

کانال تلگرامی صابرین نیوز متعلق به نیروهای حشد الشعبی بامداد یکشنبه اندکی پس از این حمله اعلام کرد که موشک‌های بالستیک از نوع "فتح ۱۱۰" یک مرکز موساد را هدف قرار داده است.

اربیل، عراق - ۲۲ اسفند ۱۴۰۰
اربیل، عراق - ۲۲ اسفند ۱۴۰۰

امید خوش‌ناو، استاندار اربیل، روز یکشنبه در واکنش به این اخبار اعلام کرد که هیچ مرکز و پایگاه اسرائیل در اربیل وجود ندارد.

دولت اقلیم کردستان هم ادعای ایران را مبنی بر هدف قرار دادن یک مرکز اسرائیلی رد کرد و آن را «توجیهی برای لاپوشانی این جنایت» دانست.

بە گفتە حکومت اقلیم کردستان «این چندمین بار است کە ایران این تعرض‌ها را می کند و سکوت جامعە بین المللی در مقابل این حملات بزدلانه، راە را برای ادامە این جنایات خوش می‌کند.

این حمله موشکی خسارات جانی نداشت، اما آسیب‌هایی را به ساختمان‌های اطراف، از جمله ساختمان شبکه تلویزیونی «کردستان ۲۴»، وارد کرده است.

نمای داخلی خانه‌ای که در جریان حملات موشکی در اربیل آسیب دید - ۲۲ اسفند ۱۴۰۰
نمای داخلی خانه‌ای که در جریان حملات موشکی در اربیل آسیب دید - ۲۲ اسفند ۱۴۰۰

منزل شیخ باز کریم، از تجار اربیل، هم در این حملە آسیب دیدە است. رسانە‌های نزدیک بە سپاە پاسداران و حشد الشعبی از آن بە عنوان مرکز اسرائیلی نام بردەاند.

مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان، نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان، و مصطفی کاظمی، محمد الحلبوسی، و برهم صالح روسای قوای سە گانە عراق هم این حملە را «تروریستی» خواندە و محکوم کردند.

وزارت خارجە عراق هم حملە امروز را محکوم کرده و یک «موضع واحد» برای مقابلە با آن، یا هر اقدامی کە هدفش ترویج هرج و مرج باشد، خواستار شده است.

مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعە پس از برعهدە گرفتن مسئولیت این حملە توسط سپاە پاسداران، در توییتی خواستار اعتراض فوری عراق بە سازمان ملل و سفیر ایران و تضمین عدم تکرار چنین اقدامی در آیندە شد.

مقتدی صدر امروز همچنین با مسعود بارزانی رهبر حزب دموکرات کردستان تلفنی گفتگو کرد. طبق اعلام وبسایت آقای بارزانی، دو طرف توافق کردەاند تا در مورد وجود مرکز اسرائیل در اربیل کمیتە تحقیق تشکیل شود.

سپاە پاسداران مرداد ٩٧ هم مقر حزب دموکرات کردستان، از احزاب مخالف حکومت جمهوری اسلامی در کوی سنجق را موشک‌باران کرده بود که ۱۶ تن، از جملە ۶ تن از اعضای رهبری این حزب، بر اثر آن کشتە شدند.

XS
SM
MD
LG