لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۹

قائم مقام وزیر خارجه آمریکا: حمله موشکی به اربیل «بسیار نگران‌کننده» و تهاجم به «حاکمیت عراق» است


وندی شرمن، معاون وزیر خارجه ایالات متحده (آرشیو)
وندی شرمن، معاون وزیر خارجه ایالات متحده (آرشیو)

وندی شرمن، قائم مقام وزیر خارجه ایالات متحده، در واکنش به قبول مسئولیت سپاه پاسداران برای حمله موشکی به اربیل این حمله را «بسیار نگران‌کننده» خواند.

خانم شرمن در مصاحبه‌ای با شبکه خبری «فاکس نیوز» ضمن ابراز خرسندی از این که هیچ آسیبی به تاسیسات آمریکا وارد نشده و هیچ آمریکایی زخمی و یا کشته نشده است، این حمله را «بسیار نگران‌کننده» خواند.

به گفته وی، این اقدام «حمله به حاکمیت عراق» بود و واشنگتن از نزدیک این مساله را دنبال خواهد کرد. خانم شرمن در عین حال گفت: «ما فکر نمی‌کنیم کنسولگری آمریکا هدف این حمله بوده باشد.»

وی همچنین در رابطه با گفت‌وگوهای احیای برجام، ضمن تایید نزدیک شدن به مرحله نهایی‌ افزود توافق هنوز نهایی نشده است.

قائم مقام وزیر خارجه ایالات متحده گفت که هدف واشنگتن جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به تسلیحات هسته‌ای است، اما پس از آن آمریکا قطعا به مساله رفتارهای بدخیمانه تهران در منطقه نیز رسیدگی خواهد کرد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره مقایسه توافق کنونی و برجام گفت هنوز مشخص نیست و توافق هنوز نهایی نشده است. خانم شرمن ضمن اصرار از همه طرف‌ها برای «انجام آنچه که باید انجام دهند» گفت، ایران باید تصمیم بگیرد آیا می‌خواهد از برجام تبعیت کند یا نه.

قائم مقام وزیر خارجه ایالات متحده در پاسخ به پرسشی دیگر درباره این که صرف‌نظر از نتیجه مذاکرات احیای برجام، آیا واشنگتن به مساله رفتار جمهوری اسلامی در منطقه رسیدگی خواهد کرد یا نه، گفت قطعا این مساله «اولویت بسیار بالایی» است و دولت بایدن با متحدان و شرکای منطقه‌ای خود در این باره همکاری می‌کند.

وی در ارتباط با تهدید جمهوری اسلامی علیه جان بولتون نیز گفت بالاترین اولویت دولت رئیس جمهوری بایدن حفاظت از جان شهروندان آمریکا است.

پیش از این، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در گفت‌وگویی با «سی‌بی‌اس‌نیوز» ضمن محکوم کردن این حمله موشکی گفت: «هرآن چه را برای دفاع از مردم‌مان، منافع‌مان، و متحدان‌مان لازم باشد، انجام می‌دهیم.»

وی نیز در سخنانی مشابه با گفته‌های وندی شرمن گفت آن چه از ایران مجهز به موشک بالستیک و توانایی‌های نظامی پیشرفته خطرناک‌تر است، ایرانی است که در کنار اینها مجهز به سلاح هسته‌ای نیز باشد و رئیس جمهوری بایدن مصمم به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

از طرف دیگر، سفیر ایالات متحده در عراق «حمله جنایتکارانه به اهداف غیرنظامی» در اربیل را محکوم کرد.

آقای متیو تولر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد «عناصر رژیم ایران» مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته‌اند و باید برای «این نقض آشکار حاکمیت عراق و برای حملات تروریستی علیه اموال غیرنظامیان بی‌گناه» پاسخگو شناخته شوند.

بامداد یکشنبه اخباری مبنی بر وقوع چندین انفجار و اصابت چندین موشک به نزدیکی کنسولگری ایالات متحده در اربیل منتشر شد که ساعاتی بعد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با انتشار بیانیه‌ای رسما مسئولیت آن را بر عهده گرفت.

در این بیانیه بدون اشاره به نام «اربیل»، آمده است که موشک‌های «نقطه‌زن» سپاه مرکز راهبردی «صهیونیست‌ها» را هدف قرار داده است.

XS
SM
MD
LG