لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ایران ۰۹:۳۷

واکنش‌ها به حمله موشکی سپاه؛ مناطق مسکونی اربیل «به بهانه‌ زدن یک پایگاه اسرائیل» هدف قرار گرفت


تصویری از یک ساختمان که در نتیجه حمله موشکی سپاه پاسداران به اربیل آسیب دیده است. یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۰

حملات موشکی بامداد یکشنبه به اربیل، که سپاه پاسداران مسئولیت آن را بر عهده گرفته، با واکنش‌‌های گسترده‌ای رو‌به‌رو شده است.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز یکشنبه ۲۲ اسفند ضمن محکوم کردن «این حمله ایران» گفت: «درباره این که هدف حمله دقیقا چه بوده در حال جمع آوری اطلاعات هستیم.»

جیک سالیوان در گفت‌وگو با شبکه «سی‌بی‌اس» تاکید کرد، آمریکا همواره به وضوح گفته است که برای دفاع از مردم و منافعش هر آن چه را که لازم باشد انجام خواهد داد.

مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان، نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان، و مصطفی کاظمی، محمد الحلبوسی، و برهم صالح روسای قوای سە گانە عراق هم این حملە را «تروریستی» خواندە و محکوم کردند.

وزارت خارجە عراق هم ضمن محکوم کردن این حمله، خواستار اتخاذ یک «موضع واحد» برای مقابلە با آن، یا هر اقدامی کە هدفش ترویج هرج و مرج باشد، شده است.

سفیر ایالات متحده در عراق نیز «حمله جنایتکارانه به اهداف غیرنظامی» در اربیل را محکوم کرد.

متیو تولر روز یکشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد «عناصر رژیم ایران» مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته‌اند و باید برای «این نقض آشکار حاکمیت عراق و برای حملات تروریستی علیه اموال غیرنظامیان بی‌گناه» پاسخگو شوند.

شایان ذکر است که به دنبال انتشار بیانیه سپاه پاسداران مبنی بر پذیرفتن مسئولیت حمله موشکی به اربیل، بخش فارسی صدای آمریکا خواستار واکنش وزارت خارجه ایالات متحده شده است. صدای آمریکا به محض دریافت پاسخ آن را منتشر خواهد کرد.

ریاست شورای وزیران اقلیم کردستان نیز با صدور بیانیه‌ای شدیدالحن، این اقدام را حمله به مناطق مسکونی «به بهانه‌ زدن یک پایگاه اسرائیل» دانسته و گفته است «این چندمین بار است که ایران این تجاوزها را تکرار می‌کند و سکوت جامعه بین‌الملل هم در برابر این حمله مذبوحانه راهگشای چنین جنایاتی خواهد بود.»

همچنین فرانسه روز یکشنبه اعلام کرد حمله موشکی به اربیل تلاش‌ها برای به نتیجه رساندن مذاکرات احیای برجام را تهدید می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه با بیان این که این حملات تهدیدی علیه ثبات عراق و منطقه است، بر ضرورت نهایی‌کردن مذاکرات برای احیای برجام تاکید کرد.

دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس نیز «حمله موشکی تروریستی» به اربیل را محکوم کرد.

وی ضمن ابراز همبستگی با مردم عراق در مبارزه‌شان علیه تروریسم و در راستای افزایش امنیت و ثبات کشورشان، تروریسم و افراط‌گرایی را در همه اشکال رد کرد.

همچنین مصر حمله موشکی سپاه پاسداران به اربیل را محکوم کرد. وزارت خارجه مصر با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام همبستگی با عراق اعلام کرد از همه اقدامات عراقی‌ها برای حفاظت از امنیت و ثبات کشورشان حمایت می‌کند.

وزارت خارجه ترکیه نیز با انتشار بیانیه‌ای حمله موشکی به اربیل را محکوم کرد. در این بیانیه آمده است: «چنین حملاتی که صلح و ثبات در عراق را هدف قرار می‌دهند، کاملا غیر قابل قبول هستند.» در بخش دیگری از بیانیه آمده ترکیه همچنان با مردم عراق در «جنگ علیه تروریسم» خواهد ایستاد.

پیشتر استاندار اربیل در بیانیه‌ای به صدای آمریکا گفت که حمله به اربیل، پایتخت اقلیم کردستان، چندین نقطه را هدف قرار داد که تلفات جانی نداشت، اما به کانال تلویزیونی «کردستان۲۴» و برخی نقاط دیگر خسارات مادی وارد کرد. امید خوش‌ناو، استاندار اربیل، به بخش کردی صدای آمریکا گفت که هدف از حمله به اربیل کنسولگری‌ها بود، اما «این حملات به اهداف‌شان اصابت نکردند.» او این حملات را «تروریستی» خواند و تصریح کرد که سازمان‌های ضدتروریستی و امنیتی در حال تحقیق درباره این حملات هوایی هستند.

ساعاتی پس از انتشار خبر این حملات یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش فرهاد پولادی، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا، در مورد این حمله ضمن محکوم کردن آن به عنوان «حمله‌ای ظالمانه و نمایش خشونت» گفت: «هیچ خسارت یا تلفاتی در هیچ یک از تأسیسات دولتی ایالات متحده وجود ندارد. این حادثه توسط دولت عراق و دولت اقلیم کردستان در حال بررسی است و شما را برای اظهار نظر به آنها ارجاع می دهیم.»

سپاه پاسداران ساعاتی پس از این حمله با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت آن را بر عهده گرفت.

در این بیانیه که بعد از ظهر یکشنبه صادر شد بدون اشاره به نام «اربیل» آمده است که موشک‌های «نقطه‌زن» سپاه مرکز راهبردی «صهیونیست‌ها» را هدف قرار داده است.

XS
SM
MD
LG