لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۴

پوتین سرخوش از المپیک زمستانی سوچی


ولادیمیر پوتین می گوید ورزش و سیاست ربطی به هم ندارند اما رفتار رئیس جمهوری روسیه در مسابقات المپیک زمستانی سوچی، چیز دیگری حکایت می کند.

آقای پوتین در روزهای شنبه و یکشنبه آخر هفته، در زمان هایی که مشغول تماشای مسابقات اسکی روی یخ نبود، سرگرم اقدامات دیپلماتیک بود، از جمله این که به تیم های خارجی سر می زد و در کنارشان جرعه ای چای یا شراب می نوشید و با آنان گفت و گو می کرد و با آنان رابطه ایجاد می کرد.

او همچنین برای دیدار از یک ورزشکار آسیب دیده روس در بیمارستان وقت گذاشت و در کوهستان های پوشیده از برف و پیست های اسکی در بالای سوچی، با هوادارانش ملاقات کرد و در کنارشان عکس گرفت.

پیام این اقدامات چیزی نبود غیر از این که یک هفته پس از آغاز المپیک، این رویداد تا حد زیادی متعلق به پوتین است؛ رویدادی جهانی که میراث پوتین به آن گره خورده است.

او که پس از وقفه ای چهار روزه به سوچی بازگشت، در اقدامی چشمگیر در روز جمعه به دیدار تیم ورزشی آمریکا رفت و با مقامات آمریکایی شراب نوشید.

پوتین در آرامش
علی رغم عدم حضور باراک اوباما در سوچی و ماه ها فعالیت های منتقدانه فعالان برابری همجنسگرایان در آمریکا علیه آنچه که خشونت روسیه علیه عمجنسگرایی می دانند، ولادیمیر پوتین حین ملاقات با تیم آمریکایی، ظاهری آرام داشت.

دیدار پوتین با تیم ورزشی ورزشی اعزامی آمریکا در المپیک سوچی، به مثابه دراز کردن شاخه زیتون به سوی واشنگتن است. پوتین و رهبران آمریکا بر سر جنگ داخلی سوریه، حقوق بشر و دمکراسی و همچنین اعطای پناهندگی مسکو به ادوارد اسنودن، افشاگر اسناد محرمانه آژانس امنیت ملی آمریکا، اختلاف نظرهای اساسی دارند.

روز شنبه هنگامی که یک داور آمریکایی گل روسیه به آمریکا در مسابقه هاکی روی یخ را قبول نکرد، پوتین سکوت اختیار کرد و انتقاد نکرد. گل فوق می توانست پیروزی تاریخی را برای تیم روسیه به ارمغان آورد. پوتین با آن که ناراحت به نظر می رسید گفت: «ورزش ورزش است.»

ولادیمیر پوتین سپس به دیدار تیم اوکراین رفت. این دیدار از آن جهت حساس بود که کیف ماه هاست صحنه تظاهرات مردمی علیه دولتشان به دلیل عدم امضای توافقنامه تجاری با اتحادیه اروپا و در عوض تحکیم روابط با مسکو است.

پوتین می گوید اوکراینی ها برادران اسلاو روسیه هستند اما تظاهرکنندگان اوکراینی بیم آن دارند که او بخواهد بار دیگر اوکراین را زیر سلطه مسکو فرو ببرد.

در دیدار فوق حرفی از ناآرامی های کیف و یا تاخیر مسکو در تحویل وامی که وعده اش را به کیف داده بود، به میان نیامد و پوتین لبخندی دائمی بر لب داشت.

وقتی یکی از اوکراینی ها از تصمیم داور آمریکایی علیه تیم هاکی روی یخ روسیه انتقاد کرد، پوتین سیاستمدارانه تصریح کرد که این ها حرف او نیست و با خنده گفت: «بسیار خب. شنیدنش از شما جالب نیست.»

تصویر ملایم تر
در دیدار با تیم سوئیس بود که پوتین موقتا آن هم در مقابل یک روزنامه نگار، سپرش را زمین گذاشت.

گزارشگر از او درباره ابعاد آزادی سیاسی پس از مسابقات المپیک پرسید و او در جواب گفت: «امیدی هست که شما ورزش و سیاست را به هم ربط ندهید؟»

او روز یکشنبه در کوهستان های شمال سوچی با داوطلبان تعجب زده ای که در جریان برگزاری مسابقات کار می کنند، ایستاد و عکس یادگاری گرفت.

او در شامگاه شنبه با ماریا کومیساروا، اسکی باز روس در بیمارستان کرد. او به خاطر مصدومیت و شکستگی در ناحیه پشت تحت عمل جراحی قرار گرفت. پوتین حتی به پدر خانم کومیساروا تلفن زد تا به او اطمینان دهد که وضع دخترش خوب است.

این نمایش یک پوتین «جدید» در المپیک است. عکس های او در حال فعالیت هایی چ.م، پرواز با کرین، سوار بر اسب با سینه برهنه و یا پرتاب دارت به سوی پلنگ، فعلا به حاشیه رفته است.

روسیه ای که پوتین می خواهد به تصویر بکشد کشوری دلسوز و مهربان است که با شوروی تفاوت فراوان دارد. رهبری که او می خواهد از خود نمایش دهد، مردی است که غرب می تواند با او کار کند.

حتی اپوزیسیون روسیه به نظر می رسد که پذیرفته حال که جهان خواستار برگزاری آرام المپیک است، زمان انتقاد از پوتین نیست. در جریان مسابقات چندتایی تظاهرات کمرنگ برگزار شد و منتقدان عمده نسبت به مواقع عادی شعله انتقاد را پایین کشیدند.

فعلا او ترجیح می دهد به پیروزی و درخشش قهرمانان ورزشی روسی در میدان مسابقه و بردن مدال های طلا در آخرین روز مسابقات تمرکز کند. اما نباید انتظار داشت که در صورت شکست تیم روسیه، آقای پوتین زبان به انتقاد از داوران نگشاید.
XS
SM
MD
LG