لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۹

المپیک سوچی، الهام بخش ترک سیگار و الکل


Olympics Take Aim at Russia's Smoking and Drinking Problem
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00
سازماندهندگان المپیک زمستانی سوچی امیدوارند که مسابقات ورزشی الهام بخش زندگی سالم در روسیه باشد. روسیه کشوری است با نرخ بالای مرگ و میر در سنین پایین که ناشی از عوامل مربوط به «سبک زندگی» است. آمار دولتی نشان می دهد که سالانه ۴۰۰ هزار شهروند روس بر اثر ابتلا بیماری های مرتبط با سیگار جان می دهند، همزمان روسیه کشوری است با نرخ بالای مصرف الکل.

در سوچی تلاش می شود تا تصویر سالمی از زندگی به مردم ارائه شود. در سال ۲۰۱۰ بود که مسئولان روسیه منشور «بدون سیگار» را امضا کردند.

تنها گشت و گذاری کوتاه در سطح سوچی نشان می دهد که هنوز کارهای بسیاری باید انجام شود. ۶۰ درصد مردان و حدود ۲۵ درصد زنان روس سیگار می کشند. به علاوه، تحقیقات نشان می دهد که یک مورد از هشت مورد مرگ، بر اثر مصرف بالای الکل، و بویژه ودکا است.

آندری پروکوپیف، داوطلب المپیک است که سابقا سیگار می کشید. او امیدوار است که بتواند بخشی از تلاش ها برای رسیدن به راه حل در این زمینه باشد. او به برپایی یک «ایستگاه سلامتی» در حاشیه مسابقات ورزشی کمک کرد که یک جور کلینیک سرپایی در شهر سوچی است.

پروکوپیف به صدای آمریکا می‌ گوید:‌ «در روسیه ما مشکلات فراوانی داریم. یکی بیماری هایی است که در جاهای دیگر دنیا هم شایع است. اما سیگار کشیدن و مصرف الکل از همه مهمتر است.»

در ایستگاه سلامتی فوق کارشناسان هشت عامل سلامتی افراد را چک می کنند، از فشار خون گرفته تا قدرت دست افراد و از برآیند امتیازات بدست آمده، سن بیولوژیک افراد را تعیین می‌کنند. به این ترتیب سن واقعی بدنی افراد بدست می‌ آید.

گالینا ۶۲ سال دارد اما سن بیولوژیکش ۶۹ سال تعیین شده است. او می‌ گوید:‌ «کمی ناراحتم زیرا سن بیولوژیکم از سن واقعی ام بیشتر است. اما با این حال فکر می کنم برپایی این مکان ایده خوبی است چون به من توصیه های خوبی برای سالم تر زندگی کردن دادند.»

بسیاری از شهروندان روسی که به این ایستگاه سر زده اند می گویند برایشان الهام بخش زندگی سالم تر بوده و می خواهند مانند قهرمانان ورزشی کشورشان زندگی سالمی در پیش گیرند.

در پارک المپیک سیگار کشیدن ممنوع است و سیگاری ها فقط در مکان های از پیش تعیین شده اجازه سیگار کشیدن دارند. در ماه ژوئن قانون جدیدی در تمامی روسیه به اجرا گذاشته خواهد شد که سیگار کشیدن را در بارها، رستوران ها و فروشگاه ها ممنوع می کند. دولت همچنین برای کاهش اعتیاد به الکل، بهای ودکا را بالا برده است.

آندری پروکوپیف امیدوار است. او می گوید «المپیک شروع خوبی برای بسیاری از افراد است تا سیگار و مشروب را برای داشتن سلامتی ترک کنند.»
XS
SM
MD
LG