لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۶

حقوق شهروندی | سومین جلسه دادگاه جمشید شارمهد؛ صدور حکم برای هیراد پیر بداقی


سومین جلسه دادگاه جمشید شارمهد
سومین جلسه دادگاه جمشید شارمهد

در حالی که مذاکرات احیای برجام در وین ادامه دارد و فعالان حقوق بشر از کشورهای غربی خواسته‌اند که در توافق احتمالی با تهران تحریم‌های مرتبط با نقض حقوق بشر لغو نشود، خبرها از ایران حاکی از ادامه بازداشت و صدور احکام زندان برای فعالان مدنی و معترضان است.

روز یکشنبه سومین جلسه دادگاه جمشید شارمهد، زندانی دوتابعیتی و از مخالفان جمهوری اسلامی که گفته می‌شود توسط عوامل امنیتی جمهوری اسلامی در خارج از ایران ربوده شد، در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

در این جلسه دادگاه که به ریاست قاضی صلواتی برگزار می‌شود، اتهام‌های تازه‌ای شامل قصد بمب‌گذاری در نماز جمعه و نمایشگاه کتاب تهران، برنامه‌ریزی برای ترور استاندار وقت گیلان، و قصد انجام عملیات با استفاده از مواد شیمیایی در مجلس شورای اسلامی، علیه او مطرح شد.

سومین جلسه دادگاه جمشید شارمهد
سومین جلسه دادگاه جمشید شارمهد

در دو جلسه قبلی دادگاه هم اتهام‌هایی مانند انفجار در کفشداری مقبره آیت‌الله خمینی در سال ۸۸ و بمب‌گذاری در حسینیه شیراز علیه جمشید شارمهد مطرح شده بود؛ اتهام‌هایی که می‌تواند به حکم اعدام منجر شود.

سومین جلسه دادگاه جمشید شارمهد
سومین جلسه دادگاه جمشید شارمهد

خانواده جمشید شارمهد با رد این اتهام‌ها، دادگاه او را ساختگی خوانده‌اند.

سازمان حقوق بشر ایران هم روند دادرسی و محاکمه او را ناعادلانه توصیف کرد.

جمشید شارمهد که تابعیت مضاعف آلمان را دارد، مرداد ماه سال ۹۹ در سفرش به دبی، ظاهرا توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی ربوده و به ایران منتقل شد.

در همین حال ایمان افشاری قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران هیراد پیر بداقی فعال مدنی را به چهار سال و هشت ماه زندان محکوم کرد.


او علاوه بر زندان، به دو سال محرومیت از عضویت گروه‌های سیاسی و اجتماعی و دو سال ممنوعیت خروج از کشور هم محکوم شده است. این در حالی است که همه فعالیت‌های این کنشگر مدنی در راستای دفاع از حقوق کارگران بوده است.

سازمان حقوق بشر ایران هم روز شنبه خبر داد که زرتشت احمدی راغب توسط شماری از زندانیان جرایم خطرناک مورد ضرب و جرح قرار گرفت.

این فعال مدنی بدون توجه به اصل تفکیک جرایم در بند چهار زندان تهران بزرگ به سر می‌برد، بندی که مخصوص زندانیان جرایم عمومی است نه زندانیان سیاسی.

زرتشت احمدی راغب که از امضاکنندگان بیانیه درخواست استعفای علی خامنه‌ای است طی سال‌های اخیر بارها زندانی شده و از اولین روز بازداشت اخیرش، یعنی دوم اسفندماه، در اعتصاب غذا است.

در خبری دیگر روح‌الله مردانی معلم و فعال صنفی هم به دادگاه نورآباد احضار شد.

اتهام او فعالیت تبلیغی علیه نظام عنوان شده، در حالی که همه فعالیت‌های او صنفی و در زمینه دفاع از حقوق معلمان است.

روح‌الله مردانی ۳۰ بهمن‌ماه هم به دلیل حضور در اعتراض‌های معلمان بازداشت و پس از ۱۰ روز با وثیقه آزاد شد.

XS
SM
MD
LG