لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۳

برادر حسین رونقی ملکی از احتمال آزادی این فعال حقوق بشر ایرانی خبر داد


حسین رونقی ملکی، فعال حقوق بشر ایرانی
حسین رونقی ملکی، فعال حقوق بشر ایرانی

برادر حسین رونقی ملکی روز چهارشنبه ۱۱ اسفند از احتمال آزادی این فعال حقوق بشر و وبلاگ نویس ایرانی، که از تاریخ چهارم اسفند ماه در بازداشت به ‌سر می‌برد، خبر داد.

حسن رونقی ملکی در پیامی در توئیتر ضمن اعلام خبر احتمال آزادی حسین رونقی ملکی در پی تودیع وثیقه نوشت: «امیدواریم بهانه‌های جدید پیش نیاد و حسین تا عصر از زندان بیاد بیرون».


او پیش از این و طی روزهای گذشته نیز از تبدیل قرار بازداشت به قرار وثیقه برای حسین رونقی خبر داده بود.

حسین رونقی ملکی در تاریخ ۴ اسفند ماه پس از دریافت چند تماس تلفنی ناشناس، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از چند روز در تماسی با خانواده خود اعلام کرد دست به اعتصاب غذای خشک زده و تا زمان آزادی به این اعتصاب ادامه خواهد داد.

احمد رونقی ملکی، پدر او، هفتم اسفندماه در یک فایل تصویری اختصاصی که به صدای آمریکا ارسال شد، با اشاره به این که حسین رونقی ملکی در خیابان ربوده شده است، «رهبر جمهوری اسلامی، فرماندهان نظام و سپاه، اداره کل اطلاعات کشور و قوه قضائیه» را مسئول جان پسرش اعلام کرد و خواستار آزادی هرچه سریعتر او شد و گفت: «اگر او دچار کوچکترین مشکلی شود این افراد و نهادها باید در آینده «پاسخگوی سازمان ملل باشند.»

حسین رونقی ملکی که با نام مستعار بابک خرمدین در ایران وبلاگ می‌نوشت، اولین بار بعد از وقایع سال ۸۸ بازداشت و سپس به ۱۵ سال زندان محکوم شد. وی بعد از سه سال در تیرماه سال ۹۱ آزاد شد، اما پس از مدتی در جریان کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان آذربایجان بار دیگر بازداشت شد.

این فعال حقوق بشر در ایران سال ۹۳ بار دیگر بازداشت و با این که از پزشکان گواهی «عدم تحمل زندان» داشت به زندان منتقل و در نهایت اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵، پس از حدود ۴۰ روز اعتصاب غذا، از زندان آزاد شد.

وزارت امور خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز حکومت جمهوری اسلامی با مردم ایران به بهانه‌های مختلف، و نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، از جمله حق آزادی بیان و آزادی مطبوعات توسط عوامل حکومتی را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG