لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۱

عفو بین‌الملل خواستار آزادی بدون قید و شرط عباس واحدیان شاهرودی شد


عباس واحدیان شاهرودی، زندانی سیاسی در ایران
عباس واحدیان شاهرودی، زندانی سیاسی در ایران

سازمان عفو بین‌الملل باردیگر با انتشار فراخوانی، خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط عباس واحدیان شاهرودی، از امضاکنندگان بیانیه ۱۴ شد.

بیانیه ۱۴ درخواست ۱۴ فعال مدنی و سیاسی داخل ایران است که ۲۲ خرداد سال ۹۸ با انتشار نامه‌ای سرگشاده خواستار استعفای علی خامنه‌ای از رهبری حکومت ایران و تغییر بنیادین قانون اساسی شدند.

عفو بین‌الملل در این فراخوان خود هشدار داده است که مقامات وزارت اطلاعات و دادستانی مشهد با خودداری از ارائه مراقبت‌های پزشکی به این زندانی سیاسی، امنیت جانی و سلامتی او را به خطر انداخته‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار این فراخوان از غلامحسین محسنی اژه‌ای، ریاست قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران خواست، عباس واحدیان شاهرودی که به گفته این نهاد حقوق بشری، صرفا به خاطر استفاده مسالمت‌ا‌‌ٓمیز از حقوق انسانی خود در زمینه آزادی بیان و تشکل در بازداشت به سر می‌برد را فورا و بدون هیچ قیدو شرطی آزاد کند.

در ادامه این فراخوان با اشاره به وخامت وضعیت سلامت این زندانی سیاسی به دلیل شش ماه نگهداری در سلول انفرادی، تحمیل شرایط غیر انسانی و محرومیت از درمان، که همگی از مصادیق شکنجه محسوب می‌شوند، آمده است که، مقامات دادستانی و امنیتی در پاسخ به شکایات مکرر وکیل او مبنی بر غیرقانونی بودن نگهداری مداوم موکلش در سلول انفرادی، ادعا کرده‌اند که او یک «زندانی امنیتی ویژه» است.

این نهاد حقوق بشری در ادامه از مقامات ایران خواست اطمینان حاصل کنند که این زندانی سیاسی تا زمان آزادی، به مراقبت‌های پزشکی تخصصی مورد نیاز در خارج از زندان دسترسی داشته باشد، از شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها، از جمله نگهداری در سلول انفرادی مستثنی شود و به او اجازه ملاقات‌ منظم با خانواده و وکیل پرونده داده شود.

سازمان عفو بین‌الملل همچنین از ریاست قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران خواست، تمام گزارش‌های مرتبط با شکنجه عباس واحدیان شاهرودی را به صورت مستقل مورد بررسی قرار داده و مسببان این اقدامات را از مسیر دادگاه‌هایی منصفانه نسبت به رفتارشان پاسخگو کند.

پیشتر صدای آمریکا در گزارشی از انتقال نیمه‌بیهوش این زندانی سیاسی در تاریخ هفتم اسفندماه، به بیمارستان امام رضای مشهد خبر داده بود. صدای آمریکا به نقل از شهلا جهان‌بین، همسر عباس واحدیان شاهرودی با اشاره به اینکه این زندانی سیاسی به یکی از کارکنان بیمارستان گفته است که به او «غذای تلخ» داده‌اند اعلام کرد او در تاریخ نهم اسفند در حالی که هنوز هوشیاری‌اش را باز نیافته بود، به اصرار ماموران زندان از این بیمارستان انتقال داده شده‌،است.

سازمان عفو بین‌الملل پیش از این نیز در تاریخ ۱۳ بهمن با تاکید بر این که آقای واحدیان شاهرودی، تنها به خاطر استفاده مسالمت‌آمیز از حق آزادی بیان و تشکل، در بازداشت به‌سرمی‌برد، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط او شده بود.

عباس واحدیان شاهرودی، فعال سیاسی ۵۱ ساله، برای اتهاماتی چون «اقدام علیه امنیت ملی» و «همکاری با گروه‌های مخالف نظام» طی دو نوبت و در مجموع به ۲۱ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

XS
SM
MD
LG