لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۵

عباس واحدیان پس از انتقال در حالت نیمه‌هشیار به بیمارستان: به من «غذای تلخ» دادند


عباس واحدیان شاهرودی
عباس واحدیان شاهرودی

عباس واحدیان شاهرودی هفتم اسفند به صورت نیمه‌بیهوش به بیمارستان امام رضا انتقال داده شده و نهم اسفند در حالی که هنوز هوشیاری‌اش را باز نیافته بود، به اصرار مأموران زندان از این بیمارستان برده شده است. این زندانی سیاسی به یکی از کارکنان بیمارستان گفته است که به او «غذای تلخ» داده‌اند.

شهلا جهان‌بین، همسر عباس واحدیان، با اعلام این خبر به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که او را به «بخش مسمومین» بیمارستان امام رضا انتقال داده بودند، اما «وقتی به بیمارستان زنگ زدم، بخش پذیرش گفت که کسی به این نام در آن بیمارستان پذیرش نشده است» و ممکن است به نام دیگری او را بستری کرده باشند، زیرا «از این کارها می‌کنند» تا کسی متوجه نشود زندانی در کدام بیمارستان است.»

به گفته خانم جهانبین، همسرش به یکی از کارکنان بیمارستان که نزدیک تختش مشغول رسیدگی به بیمار بود، با صدای آرام گفته است که «به من غذای تلخ داده‌اند» و این جمله را دو بار تکرار کرده است.

او با بیان این که به‌شدت نگران سلامت همسرش است، گفت که احتمال می‌دهد منظور از «غذای تلخ» قرص بوده باشد.

همسر عباس واحدیان با بیان این که در تهران سکونت دارد و با وکیل او تماس گرفته تا خبری از سلامت او به دست بیاورد، گفت دختر آقای واحدیان «به بیمارستان مراجعه کرده اما حراست بیمارستان او را دنبال کرده و پایش پیچ خورده» است. «اصلا راهشان نداده‌اند. از جلو در بیمارستان درگیر شده‌اند و می‌خواستند گوشی‌هایشان را بگیرند.»

خانم جهان‌بین گفت که عباس واحدیان شاهرودی از ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ «تقریبا به شکل شبانه‌روزی در یکی از سلول‌های انفرادی واقع در یک بازداشتگاه غیررسمی و بدون نام و نشان وزارت اطلاعات در مشهد نگهداری می‌شود. جایی که از دسترسی به هوای تازه، نور طبیعی و تماس با سایر زندانیان محروم است.»

به گفته خانم جهانبین، او دو بار در اداره اطلاعات مشهد در حضور بازجو دو بار ملاقات کرده و تماس‌های تلفنی نیز با حضور بازجو انجام می‌شود. بارها درخواست کرده این زندانی سیاسی را به تهران منتقل کنند، چرا که رفت‌وآمد از تهران به مشهد برای ملاقات سخت است.

او با بیان این که همسرش را از بیمارستان امام رضا خارج کرده‌اند، تأکید کرد که یک منبع مطلع به او گفته که روز دوشنبه تا ۹ اسفند ساعت ۱۰ صبح در حالی که به گفته پزشکان او هنوز هوشیاری‌اش را به دست نیاورده بود، مأموران گفته‌اند که باید برگه ترخیص او صادر شود و «او را به بازداشتگاه برگردانیم.»

همسر عباس واحدیان با تأکید بر این که «من خواهان آزادی همسرم و همه زندانیان سیاسی هستم» افزود: «اگر از او به‌زودی خبری نشود، به همراه وکیلش به مشهد خواهم رفت و «از وزارت اطلاعات شکایت خواهم کرد.»

عباس واحدیان شاهرودی، فعال سیاسی ۵۱ ساله، به ۲۱ سال حبس تعزیری شامل ۱۱ سال حبس در شعبه سوم دادگاه انقلاب اسلامی مشهد و ۱۰ سال حبس در شعبه پنجم این دادگاه محکوم شده است.

عباس واحدیان یکی از ۱۴ نفری است که در خرداد ۱۳۹۸ با انتشار بیانیه‌ای خطاب به آیت‌‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواستار استعفای او و تغییر قانون اساسی ایران - که به زعم آنها مجلسی فرمایشی، دولتی بی‌اختیار و قوه قضاییه‌ای غیرمستقل ایجاد کرده است - شدند.

یکی از کارکنان این بیمارستان در تماسی با شهلا جهانبین، همسر آقای واحدیان اعلام کرده که «از دو شب قبل با فشار خون بالا به بیمارستان آوردند» و «هفتم اسفند دوباره او را به بیمارستان آوردند و این بار حالت نیمه‌هشیار داشت.»

علی شریف‌زاده، وکیل این زندانی سیاسی نیز در توییتی با اعلام این خبر، تأکید کرد که «هرگونه صدمه جسمانی منجر به تقصیر، برعهده مسئولین بازداشتگاه اطلاعات مشهد» است.

همسر این زندانی سیاسی، پیش‌تر نیز با ابراز نگرانی از وضعیت جسمی او به بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود آقای واحدیان سردردهای مکرر و شدید دارد و گردنش درد می‌کند، به تشخیص دکتر به دلیل فشار خون بالا قرص «زیرزبانی» برایش گذاشته‌اند و برایش قرص فشار خون تجویز کرده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل ۱۳ بهمن با تأکید بر این که آقای واحدیان تنها به خاطر استفاده مسالمت‌آمیز از حق آزادی بیان و تشکل در بازداشت است، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط او شد.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG