لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۴

دو زندانی سیاسی در ایران اعتصاب غذا کردند


آرشیو
آرشیو

زرتشت احمدی راغب و شکیلا منفرد، دو زندانی سیاسی محبوس در زندان‌های تهران بزرگ و قرچک ورامین، در اعتراض به وضعیت زندان و نقض حقوق خود دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی زندانی، در دوازدهمین روز از اعتصاب غذا در پیامی تلفنی اطلاع داد که او را نخست به سلول انفرادی در بخش قرنطینه زندان اوین و سپس به زندان تهران بزرگ، بند چهارم مشهور به «بند اشرار و بزهکاران» انتقال داده‌اند.

انتقال او به سلول انفرادی پس از آن صورت گرفت که این زندانی سیاسی پیامی را به بیرون از زندان ارسال کرده بود. زرتشت احمدی راغب در پیام تلفنی تازه‌اش می‌گوید «۵۲ سلول انفرادی پشت بند ۸ زندان اوین» وجود دارد.

آقای احمدی راغب می‌گوید وقتی او در سلول انفرادی در قرنطینه اوین نسبت به وضعیت خود اعتراض کرده، شکنجه شده و پس از آن با فریب او را از زندان اوین خارج کرده و به بند ۴ زندانیان جرایم خشن زندان تهران بزرگ منتقل کرده‌اند.

این فعال مدنی و آتش‌نشان اخراج‌شده، می‌گوید وضع جسمی مناسبی ندارد و «تا مرز بیهوشی» پیش رفته است.

گفته شده است زرتشت احمدی راغب که روز دوشنبه ۲ اسفند دستگیر شده، در زمان بازداشت به کرونا مبتلا بوده است.

همچنین شکیلا منفرد، زندانی سیاسی محبوس در زندان قرچک ورامین، اعتصاب غذا کرده است.

یک منبع آگاه به «کمپین حمایت از زندانیان سیاسی و لغو اعدام» خبر داده که شکیلا منفرد، پس از آن که برخی زندانیان «عادی» با حمله به او به وسیله «در کنسرو و چاقو» وی را تهدید کرده‌اند، اعتصاب غذا کرده است.

شکیلا منفرد که دوارن محکومیت خود را از تاریخ ۱ بهمن ۱۳۹۹ در زندان سپری می‌کند پیشتر توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به مقدسات اسلام» به شش سال زندان و چهار ماه کار اجباری در جهاد کشاورزی محکوم شده بود. این حکم در مرحله تجدیدنظر به چهار سال و دو ماه کاهش یافت.

خانم منفرد در بهمن ۱۴۰۰ در حالی که در زندان بود، در پرونده‌ای دیگر از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به دو سال و هشت ماه زندان و پرداخت ۱۰ میلیون تومان جزای نقدی به اتهام «نشر اکاذیب» و «عضویت در گروه‌های مخالف نظام» محکوم شد.

XS
SM
MD
LG