لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۵

حقوق شهروندی | تبدیل قرار بازداشت حسین رونقی ملکی به قرار وثیقه


حسین رونقی ملکی،‌ وبلاگ نویس و فعال حقوق بشر در ایران
حسین رونقی ملکی،‌ وبلاگ نویس و فعال حقوق بشر در ایران

اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های حقوق بشری حاکی از تبدیل قرار بازداشت حسین رونقی ملکی به قرار بازداشت و بازجویی از مریم‌ کریم‌بیگی در وزارت اطلاعات است.

  • تبدیل قرار بازداشت حسین رونقی ملکی به قرار وثیقه

برادر حسین رونقی ملکی،‌ وبلاگ نویس و فعال حقوق بشر که طی روزهای گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد،‌ روز دوشنبه ۹ اسفند از تبدیل قرار بازداشت به قرار وثیقه خبر داد.

او در توئیتر نوشت: «با فریاد رسای همه دوستان، عزیزان و هموطنانم که یک صدا آزادی حسین را فریاد زدند قرار بازداشت غیر قانونی حسین تبدیل به قرار وثیقه گردید.»

حسن رونقی ملکی پیشتر از اعتصاب غذای خشک برادرش خبر داده بود.

سازمان حقوق بشر ایران نیز روز دوشنبه ۹ اسفندماه با ابراز نگرانی شدید از وضعیت حسین رونقی ملکی که در اعتصاب غذای خشک به‌سر می‌برد خواهان آزادی این بلاگر شد. محمود امیری مقدم، مدیر این نهاد حقوق بشری، می‌گوید: «ادامه بازداشت غیر قانونی حسین رونقی توسط نهادهای امنیتی می‌تواند به قیمت جان این فعال حقوق بشر تمام شود.»

حسین رونقی ملکی چهارم اسفند پس از آن که چند تماس تلفنی ناشناس دریافت کرد، ناپدید شده‌ است. او در یک فایل صوتی به برادرش گفته بود: «در صورتی که از من خبری نشد، اطلاع‌رسانی کنید.»

  • بازجویی از مریم‌ کریم‌بیگی در وزارت اطلاعات

مریم کریم‌بیگی، خواهر مصطفی کریم‌بیگی از جانباختگان اعتراضات ۸۸ که پیشتر به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات احضار شده بود، روز یکشنبه ۸ اسفندماه با حضور در این دفتر مورد بازجویی قرار گرفت. وبسایت «هرانا» با اعلام این خبر نوشت، از خانم کریم‌بیگی خواسته شده مجددا روز دوشنبه ۹ اسفندماه همراه با مادر خود شهناز اکملی، در این محل حاضر شود.

پیش از این لیلا حسین زاده، فعال صنفی دانشجویی، روز دوشنبه ۲ اسفند در توئیتر خود از هجوم نیروهای امنیتی به منزل شهناز اکملی، مادر مصطفی کریم‌‌بیگی، خبر داد و نوشت ماموارن اطلاعات با هجوم به منزل خانم اکملی وسایل الکترونیکی او را ضبط و اعلام کردند که مریم کریم‌بیگی فرزند وی باید ظرف پنج روز آینده به دادسرای اوین مراجعه کند.

XS
SM
MD
LG