لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۵

کاهش آب رود یانگ‌تسه موجب پدیدار شدن مجسمه‌های بودایی باستانی شده است


مجسمه بودایی بر بالای صخره جزیره فویلیانگ در رودخانه یانگ‌تسه، پس از کاهش سطح آب به دلیل خشکسالی در چونگ کینگ پدیدار شده است.
مجسمه بودایی بر بالای صخره جزیره فویلیانگ در رودخانه یانگ‌تسه، پس از کاهش سطح آب به دلیل خشکسالی در چونگ کینگ پدیدار شده است.

رسانه‌های دولتی چین گزارش داده‌اند که کاهش سطح آب رودخانه «یانگ‌تسه»، موجب پدیدار شدن یک جزیره غرق شده در شهر چونگ‌کینگ در جنوب غربی چین و سه مجسمه بودایی روی آن شده است که گمان می‌رود ۶۰۰ سال قدمت داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این سه مجسمه در مرتفع‌ترین قسمت صخره این جزیره یافت شده‌اند که بنا بر یافته‌های اولیه، به نظر می‌رسد در دوران سلسله مینگ و چینگ ساخته شده باشند.

یکی از مجسمه‌ها پیکره یک راهبی است که روی یک جایگاه به شکل نیلوفر آبی نشسته است.

سطح آب رود یانگ‌تسه به خاطر موج گرما و خشکسالی در منطقه جنوب غربی چین، به سرعت در حال کاهش است.

بنا بر پیش‌بینی‌های رسمی، بارندگی در حوزه رود یانگ‌تسه، از ماه ژوئیه (ماه گذشته) حدود ۴۵ درصد کمتر از حد عادی بوده است و موج گرما در این منطقه نیز تا یک هفته دیگر ادامه خواهد داشت.

شبکه ‌تلویزیونی دولتی چین «سی‌سی‌تی‌وی» روز جمعه اعلام کرد که ۶۶ رودخانه در ۳۴ شهرستان چونگ‌کینگ خشک شده است.

هفته‌های ممتد خشکسالی در سراسر اروپا نیز گنجینه‌هایی را که مدت‌ها به زیر آب رفته‌ بوند را آشکار کرده است.

در اسپانیا باستان‌شناسان ظهور یک دایره سنگی ماقبل تاریخ که به «استون‌هنج اسپانیایی» شناخته می‌شود، شگفت‌زده شده‌اند.

سطح آب رود دانوب، یکی از رودخانه‌های بزرگ و پر آب اروپا، نیز به پایین‌ترین حد خود در تقریباً یک قرن گذشته رسیده و موجب پدیدار شدن بدنه‌های بیش از ۲۰ لاشه کشتی آلمان نازی که در دوران جنگ جهانی دوم غرق شده‌ بودند، در نزدیکی شهر بندری «پراخووو» در صربستان شده است.

XS
SM
MD
LG