لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۸

پدیدار شدن یک شهر ۳۴۰۰ ساله در بستر رودخانه دجله در کردستان عراق


کاهش چشمگیر سطح آب رودخانه دجله در نزدیکی بغداد، عراق - ۲۸ مه ۲۰۲۲
کاهش چشمگیر سطح آب رودخانه دجله در نزدیکی بغداد، عراق - ۲۸ مه ۲۰۲۲

تیمی از باستان‌شناسان آلمانی و کرد شهری ۳۴۰۰ ساله متعلق به دوران امپراتوری میتانی را که زمانی در بستر رودخانه دجله قرار داشت، کشف کرده‌اند. این شهر در اوایل سال جاری، به دلیل خشکسالی شدید اخیر در عراق که موجب کاهش فزاینده سطح آب رودخانه دجله در این منطقه شده، از زیر آبگاه موصل پدیدار شد.

به گزارش دانشگاه توبینگن آلمان، این شهر وسیع با یک کاخ و چندین ساختمان بزرگ گمان می ‌رود که شهر باستانی زخیکو باشد که براساس گمانه‌ها مرکز مهمی در تمدن امپراتوری میتانی (حدود ۱۵۵۰ تا ۱۳۵۰ پیش از میلاد مسیح) بوده است.

عراق یکی از کشورهایی است که بیشترین تاثیر از تغییرات آب و هوایی در جهان را متحمل شده است. به ویژه جنوب کشور ماه‌ها است که از خشکسالی شدید رنج می‌برد. برای جلوگیری از خشک شدن محصولات کشاورزی، از ماه دسامبر گذشته (زمستان ۱۴۰۰)، از مخزن آب موصل که مهمترین ذخیره آب عراق است، مقادیر زیادی آب برداشته شده است. این کار منجر به پایین آمدن سطح آب و پدیدار شدن مجدد شهری مربوط به عصر برنز شد که چندین دهه پیش زیر آب رفته بود و پیش از این هیچ گونه تحقیقات باستان شناسی در منطقه انجام نشده بود.

این شهر باستانی در کمونه در کردستان عراق واقع شده است.

پدیدارشدن پیش‌بینی نشده این شهر باستانی، باستان‌شناسان را برآن داشته است تا حفاری و مستند‌سازی حداقل بخش‌هایی از این شهر بزرگ و مهم را، پیش از آن که دوباره زیر آب برود، انجام دهند.

تنها در عرض چند روز، یک تیم به اصطلاح «نجات» برای حفاری سریع منطقه تشکیل شد. بودجه این حفاری نیز در مدت کوتاهی توسط بنیاد «فریتز تیسن» از طریق دانشگاه «فرایبورگ» آلمان تامین شد.

این تیم باستان‌شناسی تحت فشار زمانی بسیار زیادی قرار داشت، چرا که مشخص نبود که آب مخزن چه زمانی دوباره بالا می‌آید.

در مدت کوتاهی، محققان موفق شدند تا از حد زیادی از شهر باستانی نقشه برداری کنند.

علاوه بر یک کاخ، که قبلاً طی یک کارزار کوتاه در سال ۲۰۱۸ مستند شده بود، در این پروسه چندین ساختمان بزرگ دیگر نیز کشف شد - یک مجموعه محکم و عظیم با دیوارها و برج‌های بلند، یک بنای یادبود، یک انبار چند طبقه‌ای، و یک مجتمع صنعتی.

قدمت این مجموعه شهری بزرگ و گسترده به دوران امپراتوری میتانی (تقریباً ۱۵۵۰ سال تا ۱۳۵۰ سال پیش از میلاد مسیح) که بخش‌های وسیعی از شمال بین‌النهرین و سوریه را تحت کنترل داشت، باز می‌گردد.

برای پیشگیری از وارد شدن آسیب بیشتر به این محوطه بزرگ و مهم تاریخی در اثر بالا آمدن سطح آب، ساختمان های حفاری شده به طور کامل با پلاستیک محکم پوشانده شده و روی آنها با شن پر شده است.

این سایت باستانی اکنون بار دیگر به طور کامل زیر آب رفته است.

XS
SM
MD
LG