لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

ترکیدن لوله آب موجب کشف گور‌های باستانی در مکزیک شد


شهر مزتلن، مکزیک - آرشیو
شهر مزتلن، مکزیک - آرشیو

یک منطقه باستانی مربوط به دوران پیشاکلمبی، با گورهای حاوی اسکلت انسان و ظرف‌های سرامیکی، به طور اتفاقی در شهر ساحلی مَزَتلَن در مکزیک کشف شد.

به گزارش مکزیکو نیوز، این مکان که حدود هزار سال پیش محل سکونت مردمان فرهنگ ازتلان یا آزتک‌ها بود، در ماه مه پس از ترکیدن لوله آب و در حین تعمیر آن توسط کارگران کشف شد.

مؤسسه ملی مردم‌شناسی و تاریخ مکزیک در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این سایت [باستانی] توسط کارگران زمانی پیدا شد که یک لوله آب ترکیده بود و بقایای انسان را آشکار کرد.»

ویکتور جول سانتوس رامیرز، باستان‌شناس مؤسسه ملی مردم‌شناسی و تاریخ می‌گوید که این سکونتگاه انسانی بر روی یک تپه در نزدیکی یک خور، ساخته شده است. به گفته او ارتفاع این محل از سطح دریا موجب شده‌است که از سیل و سیلاب محفوظ بماند.

بقایای انسان در گورهای بالای تپه که روی آنها با صدف‌های خرد شده پوشیده شده، دفن شده‌اند. بنای موقتی بالای قبرها ساخته شده است.

آقای سانتوس گفت که یک کوزه سرامیکی به سبک تمدن ازتلان با کیفیت عالی در یکی از قبرها پیدا شد. باستان‌شناسان همینطور دو ظرف سرامیکی دیگر، یک پیپ به سبک ازتلان، و استخوان‌های انسان را در این مکان کشف کرده‌اند.

مؤسسه ملی مردم شناسی و تاریخ گفت که استخوان‌های کشف شده، به دلیل ویژگی‌های طبیعی خاک در شهر مزتلن، در وضعیت خوبی نیستند.

آقای سانتوس گفت که «قبری با این ویژگی‌ها - زیر یک سطح پوشیده شده از صدف، همراه با سرامیک‌های با کیفیت بالا - قبلاً در مزتلن کشف نشده بود.»

گمان می‌رود که آثار سرامیکی بین سال‌های ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ میلادی - چندین قرن پیش از آن که اروپایی‌ها وارد قاره آمریکا شوند - ساخته شده باشند.

XS
SM
MD
LG