لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۵

قطر از منجی تا میانجی


 پرچم‌های ایران و قطر
پرچم‌های ایران و قطر


سفر امیر قطر به ایران و دیدارش با مقامات جمهوری اسلامی از دید رسانه‌های داخلی و خارجی، اهداف متفاوتی داشته است. رسانه‌های غربی هدف این سفر را برقراری راه ارتباطی میان ایران و آمریکا برای حل مشکل گفتگو‌های هسته‌ای دانستند، اما رسانه‌های ایران بیشتر بر همکاریهای دو کشور، همزمان با بازی‌های جام جهانی تاکید کردند.

مذاکرات بازگشت به برجام که از اسفند ماه به علت پافشاری ایران بر خروج نام سپاه پاسداران از لیست گروه‌های تروریستی متوقف شده است،برای کشورهای منطقه هم حائز اهمیت است. رویترز نوشت: شکست این مذاکرات خطر وقوع یک جنگ در منطقه را افزایش می‌دهد و در صورت شکست دپیلماسی، امکان حمله نظامی اسرائيل به تاسیسات اتمی ایران هم وجود دارد.

شیخ تمیم بن حمد آل‌ ثانی بعد از دیدار و گفتگو با علی خامنه‌ای و ابراهیم رئیسی راهی آلمان و بریتانیا می‌شود تا علاوه بر بازاریابی برای فروش گاز کشورش به اروپا ، در زمینه مذاکرات احیای برجام هم برای ایران میانجی‌گری کند تا شاید بتواند جمهوری اسلامی را از بن‌بست هسته‌ای نجات دهد.

مقامات دولت رئیسی اما بسیار علاقه دارند تا از فرصت برگزاری جام جهانی در قطر به نفع خود استفاده کنند.
برگزاری تورهای گردشگری برای دیدار از ایران و حضور تماشاگران بازیهای جام جهانی در جزایر کیش و قشم از جمله برنامه‌های جمهوری اسلامی برای بهره برداری از این فرصت است، این در حالی‌ است که سعید محمد رییس مناطق آزاد ایران چندی پیش گفته بود، وضعیت حجاب و عفاف در کیش غیرقابل قبول است و از حوزه‌های علمیه خواسته بود در این زمینه به دولت کمک کنند.

ایران و قطر، علاوه بر اشتراکات سیاسی در بعد اقتصادی هم یک وجه مشترک دارند اشتراکی که قطر را به یک کشور ثروتمند تبدیل کرده اما جمهوری اسلامی قادر به استفاده از آن نیست: «میدان گازی پارس جنوبی»

پارس جنوبی بزرگترین میدان گازی جهان است و سهمی ۱۰ درصدی در کل ذخایر گازی زمین دارد. این میدان به تنهایی ۴۰ درصد ذخایر گاز ایران را در بر گرفته اما سهم ایران از برداشت این منبع بسیار کمتر از همسایه جنوبی است. دوحه تاکنون ۵/ ۲ برابر تهران از میدان مشترک پارس جنوبی تولید گاز داشته، سال‌ها پیش سکوهای بسیاری را نصب کرده و اکنون در حال آماده شدن برای افزایش ۴۰ درصدی تولید گاز از این میدان است.

در مقابل جمهوری اسلامی به واسطه بلندپروازی‌های هسته‌ای، تحریم‌های جهانی و قطع ارتباط با شرکتهای بزرگ نفت و گاز نتوانسته سکوها و تجهیزات مورد نیاز برای تقویت برداشت گاز از این میدان را مهیا کند.

XS
SM
MD
LG