لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۳

امیر قطر به ایران می‌رود؛ «پر کردن شکاف مذاکرات برجام» در دستور کار است


امیر قطر - آرشیو
امیر قطر - آرشیو

رویترز به نقل از یک منبع مطلع در روز یکشنبه گزارش داده است که امیر قطر، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، قرار است این هفته به ایران سفر کند. بر اساس این گزارش او پس از ایران به آلمان، بریتانیا و دیگر کشورهای اروپایی می‌رود.

انتظار می‌رود در این سفر امیر قطر در مورد تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران و همچنین موضوع امنیت انرژی در اروپا صحبت کند.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، گفته است برنامه سفر امیر قطر بعدا رسما اعلام می‌شود. قطر یکی از بزرگترین صادرکنندگان گاز طبیعی جهان است و روابط نزدیکی نیز با تهران و واشنگتن دارد.

این منبع در بیانیه‌ای به رویترز گفته است که محور اصلی گفتگوهای امیر قطر در تهران چگونگی «پر کردن شکاف» در مذاکرات هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران است که از ماه مارس، این گفت‌و‌گوها متوقف شده است.

رسانه‌ها در ایران نیز روز یکشنبه گزارش دادند که امیر قطر برای تقویت روابط به ایران سفر خواهد کرد اما تاریخ دقیق یا جزئیات بیشتری ارائه ندادند.

مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا برای نجات برجام عمدتاً به دلیل اصرار تهران برای حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی آمریکا به بن‌بست رسیده است.سپاه پاسداران علاوه بر فعالیت‌‌های برون مرزی و امنیتی، به شدت در فعالیت‌های اقتصادی ایران نفوذ دارد که بسیاری آن را مخرب می‌دانند. بسیاری از قانون‌گذاران آمریکایی با حذف نام سپاه از فهرست تروریستی مخالف هستند.

آلمان و سایر کشورهای اروپایی به دنبال جایگزینی برای گاز روسیه هستند. بخش عمده حجم گاز صادراتی قطر در قراردادهای بلندمدت قفل شده است و وزیر انرژی قطر گفته است که هیچ کشوری ظرفیت جایگزینی گاز طبیعی مایع روسیه به اروپا را ندارد.

XS
SM
MD
LG