لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۶

خبرگزاری جمهوری اسلامی برنامه سفر امیر قطر به تهران را تایید کرد


امیر قطر و ابراهیم رئیسی - آرشیو
امیر قطر و ابراهیم رئیسی - آرشیو

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گزارش داده است که امیر قطر روز پنجشنبه به تهران سفر می‌کند.

رویترز پیشتر در روز یکشنبه گزارش داده بود که امیر قطر قرار است در سفری فرامنطقه‌ای به ایران و سپس به آلمان، بریتانیا و دیگر کشورهای اروپایی برود. هدف سفر او به ایران و اروپا در راستای تلاش‌ها برای احیای توافق برجام و رایزنی درباره امنیت انرژی در اروپا عنوان شده است.

ایرنا روز چهارشنبه با تائید قطعیت این سفر نوشت که «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر فردا پنجشنبه در راس یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی به تهران سفر می‌کند.» ایرنا اما این سفر را در پاسخ به سفر سه ماه پیش ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی به دوحه خوانده است.

مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا برای نجات برجام به طور عمده به دلیل اصرار تهران برای حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از یک فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی آمریکا متوقف شده است. بسیاری از قانون‌گذاران آمریکایی با حذف نام سپاه از فهرست تروریستی مخالف هستند.

در همین حال آلمان و سایر کشورهای اروپایی به دنبال جایگزینی برای گاز روسیه هستند. بخش عمده حجم گاز صادراتی قطر در قراردادهای بلندمدت قفل شده است و وزیر انرژی قطر گفته است که هیچ کشوری ظرفیت جایگزینی گاز طبیعی مایع روسیه به اروپا را ندارد.

XS
SM
MD
LG