لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۲

دیدار امیر قطر و رئیس جمهوری ایران؛ «گفت‌وگو، راه حل وفصل مذاکرات وین است»


امیر قطر و رئیس جمهوری ایران 
امیر قطر و رئیس جمهوری ایران 

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر ، روز پنجشنبه وارد ایران شد و با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران دیدار و گفت وگو کرد.

سفر او در حالی است که پیشتر رویترز به نقل از یک منبع مطلع گزارش داده بود که این سفر تلاشی از سوی دوحه برای پرکردن شکاف میان تهران و واشنگتن درخصوص احیای توافق هسته‌ای برجام است و این موضوع محور اصلی گفت‌و‌گوهای او در تهران است.

به گزارش خبرگزاری فارس، امیر قطر در دیدار با رئیسی پیرامون مذاکرات وین گفته است: «قطر همواره نگاه مثبتی نسبت به این گفتگوها داشته و ما باور داریم گفت‌وگو راه حل وفصل این مسئله است.»

مذاکرات هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران از ماه مارس متوقف شده است.

مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا برای نجات برجام عمدتاً به دلیل اصرار تهران برای حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی آمریکا به بن‌بست رسیده است. بسیاری از قانون‌گذاران آمریکایی با حذف نام سپاه از فهرست تروریستی مخالف هستند.

واشنگتن اعلام کرده است برنامه‌ای برای حذف نام سپاه از فهرست سازمان های تروریستی ندارد.

رسانه‌های دولتی ایران سعی کرده‌اند که سفر امیر قطر را به عنوان سندی از تلاش دولت ابراهیم رئیسی برای گسترش روابط با کشورها منطقه نشان دهند.

فارس همچنین از قول امیر قطر نوشته است: «حل اختلافات در منطقه، راهی جز گفتگو ندارد .»

خبرگزاری ایسنا در یک گزارش بدون اشاره به نکته‌ای درباره مذاکرات احیای برجام به نقل از محمد مخبر، معاون رئیس جمهوری ایران نوشته است که ایران آمادگی دارد در زمینه برگزاری جام جهانی فوتبال با قطر همکاری ‌کند.

برخی از کارشناسان در آمریکا که مسائل ایران را رصد می‌کنند عنوان کرده‌اند مقامات جمهوری اسلامی از جمله آیت الله خامنه‌ای، در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های مهم داخلی خود به مذاکرات برجام یا اشاره‌ای ندارند و اگر اشاره‌ای هم باشد بسیار کم است.

علاوه بر امیر قطر، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده گفت‌وگوهای احیای برجام در وین نیز برای دومین بار در سال جدید خورشیدی روز چهارشنبه به تهران رفت تا برای به حرکت در آوردن مذاکرات تلاش کند.

توقف مذاکرات برجام و موضع سرسختانه جمهوری اسلامی ایران برای حذف نام سپاه در حالی است که ایران صادرات نفت خود را افزایش داده است. در داخل کشور این افزایش صادرات از توانایی‌های دولت رئیسی عنوان شده است. اما خبرگزاری‌های بین المللی می‌گویند که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، با آگاهی از خریدهای چین، تصمیم گرفته است که تحریم‌ها را علیه افراد و شرکت‌های چینی اجرا نکند. آمریکا به ایران هشدار داده است که در صورت عدم احیای برجام به گزینه‌های دیگری رو می‌آورد.

XS
SM
MD
LG