لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۰

بیانیه مشترک قطر، مصر و آمریکا به حماس و اسرائیل: توافقنامه آتش‌بس را نهایی کنید


قطر، مصر و آمریکا در بیانیه‌ای مشترک از اسرائیل و حماس خواسته‌اند تا اقدامات لازم را برای نهایی کردن توافقنامه آزادی گروگان‌ها و آتش‌بس که توسط اسرائیل طراحی شده است و جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا از آن رونمایی کرد، انجام دهند.

در این بیانیه آمده است: «قطر، ایالات متحده و مصر از حماس و اسرائیل می‌خواهند تا توافقی را که شامل اصولی است که رئیس جمهوری بایدن آنها را در سخنرانی خود برشمرد، نهایی کنند.»

قطر، مصر و آمریکا گفته‌اند که این اصول، خواسته‌های تمامی طرف‌ها را در یک توافقنامه گرد آورده که منافع چندگانه را تأمین می‌کند و «هم برای مردم رنج‌دیده غزه و هم برای گروگان‌ها و خانواده‌های آنها که رنج کشیده‌اند»، تسکین‌بخش است.

قطر و مصر، میانجی‌گری مذاکرات آتش‌بس میان اسرائیل و حماس را بر عهده داشته‌اند.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست وزیر قطر روز شنبه،۱۲ خرداد در تماس تلفنی با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که میانجی‌ها امیدوارند همه طرف‌ها نسبت به اصول پیشنهادی آتش بس غزه برخورد مثبتی داشته باشند.

همزمان، وزارت خارجه مصر اعلام کرد که سامح شکری، وزیر امور خارجه این کشور هم در تماس تلفنی با آقای اطمینان داده است که کشورش از همه تلاش‌ها برای پایان دادن به جنگ غزه حمایت خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود گفت که اسرائیل یک پیشنهاد جامع جدید ارائه کرده که از طریق قطر به حماس منتقل شده و نقشه‌راهی برای آتش‌بس پایدار و آزادی تمامی گروگان‌ها است.

پیشنهاد جدید متشکل از سه مرحله است و در مرحله نخست که شش هفته طول می‌کشد، آتش‌بس کامل ایجاد خواهد شد، سربازان اسرائیلی از تمامی مناطق مورد سکونت در غزه خارج می‌شوند، و تعدادی از گروگان‌ها از جمله زنان، سالخوردگان، و زخمی‌های اسرائیلی در برابر صدها زندانی فلسطینی آزاد می‌شوند.

XS
SM
MD
LG