لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۲

پوتین ادعاهای نادرست علیه آمریکایی‌های بازداشت شده در روسیه را تکرار کرد


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، ادعاهای نادرست گذشته در مورد بازداشت دو شهروند آمریکایی به نام‌های پل ویلان و ایوان گرشکویچ را تکرار کرد.

پوتین در کنفرانس مطبوعاتی سالانه خود این پرسش را که چرا آنها را به خانه باز نمی‌گرداند با سوال جواب داد و گفت: «چرا آنها تلاش نکردند در قلمروی روسیه مرتکب تخلف قانونی نشوند؟»

این ادعا که ویلان و گرشکویچ به خاطر تخلف قانونی و ارتکاب جرم در روسیه بازداشت شده‌اند دروغ است.

دادستانی روسیه این دو نفر را به جاسوسی متهم کرده ولی هرگز مدرکی برای اثبات آن ارائه نکرده است. با این وجود، دادگاه روسیه آنها را مجرم شناخت و درخواست‌های تجدیدنظر نیز را رد کرد.

ویلان و گرشکویچ هر دو این اتهامات را رد می‌کنند.

آمریکا می‌گوید ویلان و گرشکویچ به ناحق بازداشت شده‌اند و از آنها به عنوان «گروگان» یاد می‌کند.

پل ویلان، مدیر اجرایی یک شرکت آمریکایی است که در سال ۲۰۱۸ در سفر به مسکو بازداشت شد.

دادگاه روسیه او را به ۱۶ سال زندان محکوم کرده است.

وب‌سایت پالی‌گراف، پروژه راستی آزمایی صدای آمریکا قبلاً گزارش داده بود که مقامات زندان روسیه از رسیدگی پزشکی به ویلان خودداری کرده و او را از ارتباط با خانواده محروم کرده‌اند.

پالی‌گراف همچنین ادعاهای نادرست روسیه در مورد تناقضات آشکار در نحوه رسیدگی دادگاه به پرونده ویلان که ایالات متحده آمریکا آن را «هولناک» خواند رد کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «مقامات روسیه او را مخفیانه محاکمه کرده و بر اساس شواهدی سری او را به ۱۶ سال زندان محکوم کردند. وزیر امور خارجه آمریکا بازداشت ویلان را «غیرقابل قبول» خواند و گفت برای آزادی فوری او در هر فرصتی [بر روسیه] فشار خواهند آورد.

ایوان گرشکویچ، خبرنگار «وال استریت ژورنال» است که در ماه آوریل گذشته هنگام انجام یک مأموریت کاری در شهر یکاترینبورگ در شرق روسیه بازداشت شد.

سرویس اطلاعات داخلی روسیه، گرشکویچ را به جمع‌آوری اطلاعات محرمانه درباره ارتش روسیه متهم کرده است که «وال استریت ژورنال» و گرشکویچ این اتهامات را رد کرده‌اند.

در روز ۲۸ ماه نوامبر، دادگاه مدت بازداشت گرشکویچ را تا پایان ژانویه تمدید کرد.

آمریکا ضمن محکوم کردن این اقدام روسیه، خواستار آزادی فوری گرشکویچ شد.

پالی‌گراف همچنین ادعاهای روسی مبنی بر اینکه گرشکویچ هرگز در هیچ فعالیت مرتبط با روزنامه نگاری در روسیه مشارکت نداشته است را رد کرده است.

پوتین در کنفرانس مطبوعاتی سالانه خود همچنین گفت که روسیه با مبادله زندانیان مخالفتی ندارد و با آمریکا در حال گفت‌وگو است و هر پیشرفتی در این زمینه به این بستگی دارد که آمریکا بتواند طرف روسی را «راضی» کند.

آمریکا پیشتر گفته بود که روسیه پیشنهاد «مهم» واشنگتن برای تضمین بازگشت ویلان و گرشکویچ را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG