لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۳

روسیه بازداشت یک روزنامه‌نگار آمریکایی را ۴۳ روز دیگر تمدید کرد


آلسو کورماشوا و وکیل مدافعش قبل از برگزاری دادگاه در کازان. ۲۳ اکتبر.
آلسو کورماشوا و وکیل مدافعش قبل از برگزاری دادگاه در کازان. ۲۳ اکتبر.

روسیه بازداشت موقت آلسو کورماشوا، روزنامه‌نگار روسی-آمریکایی که مسکو او را به عنوان عامل خارجی متهم کرده است، تا پنجم دسامبر یعنی ۴۳ روز دیگر تمدید کرد.

آلسو کورماشوا روزنامه نگار رادیو اروپای آزاد است.

ادگار ماتووسیان، وکیل کورماشووا به رویترز گفت که تصمیم دادگاه کازان را «بیش از حد سخت» می‌داند و می‌گوید قصد دارد نسبت به آن درخواست تجدیدنظر دهد. بر اساس این حکم، او قرار است در بازداشتگاهی در کازان نگهداری شود.

جفری گدمین، رئیس رادیو اروپای آزاد در بیانیه‌ای پس از حکم دادگاه گفت: «ما عمیقاً از نتیجه جلسه امروز دادگاه دلسرد شده‌ایم. ما خواستار آزادی فوری آلسو هستیم تا بتواند به خانواده‌اش ملحق شود.»

کورماشوا دومین روزنامه نگار آمریکایی است که از زمان آغاز جنگ روسیه در اوکراین که روابط مسکو و واشنگتن را به پایین ترین سطح خود در بیش از شصت سال گذشته رسانده است، در روسیه بازداشت و متهم می‌شود.

پس از اینکه ایوان گرشکویچ، خبرنگار وال استریت ژورنال در ماه مارس به اتهام جاسوسی دستگیر شد، که او آن را رد می‌کند، تقریباً سایر روزنامه‌نگاران آمریکایی روسیه را ترک کردند. واشنگتن بارها از دیگر آمریکایی‌ها خواسته است که روسیه را ترک کنند.

وزارت خارجه ایالات متحده هفته گذشته گفت که روند رسیدگی به پرونده کورماشوا «مورد دیگری از آزار و اذیت شهروندان آمریکایی توسط دولت روسیه» است.

رادیو اروپای آزاد گفت که کورماشوا، که دارای پاسپورت‌های آمریکایی و روسی است، در ۲۰ ماه مه به علت شرایط اضطراری خانوادگی وارد روسیه شد. اما در ۲ ژوئن قبل از پرواز بازگشت، موقتاً در فرودگاه کازان بازداشت شد.

به گزارش رادیو آزادی، مقامات روسیه گذرنامه‌های آمریکایی و روسی او را مصادره و به دلیل ثبت نکردن گذرنامه آمریکایی، جریمه کردند. السو کورماشوا از ماه ژوئن قادر به ترک روسیه نبوده و در انتظار پس گرفتن گذرنامه‌های خود، با اتهامات تازه‌ای روبرو و در ۱۸ اکتبر بازداشت می‌شود.

گلنوزا سعید، هماهنگ‌کننده برنامه اروپا و آسیای مرکزی رادیو آزادی با تاکید بر لزوم آزادی فوری خانم کورماشوا گفت: «ما عمیقاً از بازداشت آلسو کورماشوا، روزنامه‌نگار آمریکایی-روسی به اتهامات ساختگی، نگران هستیم و از مقامات روسیه می‌خواهیم که فوراً او را آزاد کنند و تمام اتهامات علیه او را لغو کنند.»

او با بیان اینکه روزنامه‌نگاری جرم نیست، بازداشت کورماشوا را دلیل دیگری بر این دانست که روسیه مصمم است گزارش‌های مستقل را مسدود و از جریان آزاد اطلاعات جلوگیری کند.

مقامات کازان، پایتخت جمهوری تاتارستان روسیه می‌گویند کورماشوا، که به عنوان سردبیر سرویس تاتار-بشکر رادیو اروپای آزاد فعالیت می‌کرده به عنوان یک عامل خارجی و فردی که اطلاعات مربوط به فعالیت‌های نظامی روسیه را جمع‌آوری می‌کرده بازداشت شده است. متهم به فعالیت «علیه امنیت فدراسیون روسیه»، طبق قانون جزایی روسیه، می‌تواند به پنج سال زندان محکوم شود.

واژه «عامل خارجی» که اتهام جاسوسی در دوران جنگ سرد را تداعی می‌کند، در روسیه برای سازمان‌ها، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق بشری و حتی هنرمندان به کار رفته است و نظارت دقیق دولت و کوهی از تشریفات اداری را برای فعالیت آنها به همراه دارد.

XS
SM
MD
LG