لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۲

روزنامه‌نگار زندانی در روسیه به انتشار اخبار نادرست درباره ارتش متهم شد


آلسو کورماشوا در جلسه دادگاه در شهر قازان، مرکز جمهوری تاتارستان روسیه.
آلسو کورماشوا در جلسه دادگاه در شهر قازان، مرکز جمهوری تاتارستان روسیه.

مقامات روسیه روز سه‌شنبه ۲۱ آذر، اتهامات جدیدی را به یک خبرنگار رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی که از مهر ماه سال جاری در این کشور بازداشت شده است، وارد کردند.

به گزارش رسانه‌های رسمی در روسیه، آلسو کورماشوا، تبعه آمریکایی- روسی، به انتشار اخبار نادرست درباره ارتش روسیه متهم شده است.

خانم کورماشوا، ویراستار در رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، مستقر در پراگ، پیش از این با اتهام «ثبت‌نام نکردن به عنوان مامور بیگانه» مواجه بود. او و رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی این اتهام را، که حداکثر پنج سال حبس دارد، رد می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دولتی تاتار-اینفورم در جمهوری تاتارستان روسیه، اگر آلسو کورماشوا به دلیل «انتشار اخبار نادرست» مجرم شناخته شود، ممکن است با ۱۰ سال زندان دیگر روبرو شود.

جفری گدمین، سرپرست رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما تصمیم مقامات روسیه را که به وضوح برای طرح اتهامات بیشتر علیه آلسو گرفته شده است، به شدت محکوم می‌کنیم.»

رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی مانند صدای آمریکا یک رسانه مستقل است که توسط کنگره آمریکا تامین مالی می‌شود.

اتهام اخبار جعلی مربوط به انتشار کتابی است از سوی سرویس تاتار-باشقیر در رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی که به گفته محققین، آلسو کورماشوا در توزیع آن مشارکت داشته است.

آقای گدمین گفت: "خبرنگاری جرم نیست« و تاکید کرد که «زمان آن فرا رسیده است که این آزار و شکنجه ظالمانه پایان یابد.»

او افزود: «آلسو تاکنون ۵۶ روز را به ناحق در بازداشت گذرانده و از خانواده خود جدا مانده است.»

گروه‌های مداقع آزادی مطبوعات از وارد کردن اتهامات جدید به خانم کورماشوا انتقاد کرده‌اند.

کلایتون ویمرز، مدیر اجرایی دفتر گزارشگران بدون مرز ایالات متحده، در بیانیه‌ای گفت: «اتهامات جدید علیه آلسو کورماشوا انگیزه واقعی کرملین برای هدف قرار دادن او را آشکار می‌کند: جرم انگاری روزنامه‌نگاری مستقل.»

گروه‌های آزادی مطبوعات، رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی و قانون‌گذاران در ایالات متحده از وزارت امور خارجه خواسته‌اند که به طور رسمی اعلام کند که آلسو کورماشوا به‌طور غیر قانونی بازداشت شده است تا راه استفاده از منابع بیشتر برای کمک به آزادی او باز شود.

ایالات متحده اعلام کرده که ایوان گرشکویچ، خبرنگار «وال استریت ژورنال» که در روسیه زندانی شده، به اشتباه بازداشت شده است.

آقای گرشکویچ که در ماه مارس سال جاری بازداشت شد، به جاسوسی متهم است. او، روزنامه وال استریت ژورنال و دولت آمریکا این اتهام را رد کرده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده پیشتر به صدای آمریکا گفته بود که «شرایط مربوط به بازداشت اتباع ایالات متحده در خارج از کشور، از جمله در روسیه، به طور مستمر بررسی می‌شود تا نشانه هایی مبنی بر نادرست بودن آنها به دست آید.»

آلسو کورماشوا که در پراگ زندگی می‌کرد، به دلیل خانوادگی به روسیه سفر کرده بود. گذرنامه‌های او هنگام خروج از روسیه در خرداد ماه ضبط شد و تا زمانی که در مهر ماه بازداشت شد، در انتظار باز پس گرفتن گذرنامه‌هایش بود.

دادگاه عالی جمهوری تاتارستان روز سه‌شنبه تایید کرد که بازداشت موقت خانم کورماشوا حداقل تا ۱۵ بهمن ماه تمدید خواهد شد.

به گزارش رادیو اروپای ازاد/رادیو آزادی، شماری از فعالان مدنی در قازان، مرکز تاتارستان، روز یکشنبه نوزدهم آذر، به سرکوب روزنامه‌نگاران مستقل، از جمله خانم کورماشوا توسط کرملین اعتراض کردند. در یکی از پلاکاردها در این تظاهرات نوشته شده بود: «آلسو کورماشوا یک روزنامه‌نگار است، نه یک جنایتکار.»

XS
SM
MD
LG